Baydemir: Bir iktidar zulüm ile yürüyorsa onun imanından şüphe edin

"Ramazan sadece aç ve susuz kalmak değildir, aynı zamanda nefis ve kibirle mücadeledir"

Baydemir: Bir iktidar zulüm ile yürüyorsa onun imanından şüphe edin

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Urfa’da katıldığı iftar yemeğinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Baydemir, “Bir iktidar bir idareci zulüm ile yürüyorsa onun imanından şüphe etmek gerekiyor. Bir devlet kendi bekasını başkalarının ölümü üstüne kurgulamışsa bilin ki orada iman da itikat da büyük bir tehlike büyük bir saldırı altındadır. O saik öyle bir noktaya gelmiş ki artık kendi zulmünün kurbanı olma aşamasına gelmiş" dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Urfa İl Örgünün düzenlediği iftar programında katıldı.


'RAMAZAN ZALİMLERE KARŞI DİRENMEKTİR'


Ramazan’ın nefis ve kibirle mücadele olduğunu söyleyen HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “11 ayın sultanı bütün yaşamımız boyunca insanın özü ile buluşmasına kapı aralayan aydır. İnsanın insan olma vasıfları bir kez daha buluşması ayıdır. Ramazan sadece aç ve susuz kalmak değildir. Aynı zamanda nefis ve kibirle mücadeledir. Aynı zamanda zalimlere karşı direnmedir” diye konuştu.

7 Haziran’ın ardından yaşanan gelişmelere değinen Baydemir, “Halkımızın iradesi parlamentoya yansımaması için önümüze hendek ve barajlar koymuşlardı. Sizler o setlere milyonlar olarak 7 Haziran’da setleri ve engelleri aştınız. Cumhuriyet tarihinde ilk defa her farklılık, her inanç kendi kimlikleri ve fikirleriyle parlamentoda yer aldı. Ancak bu başarımızı çok gördüler. Tek başına iktidar olmak adına bu kazanımları yok saydılar. Ama hiç şüpheniz olmasın bu coğrafyada boylarının ölçüsünü aldılar” dedi.
 

'İMAN VE İTİKAD BÜYÜK BİR SALDIRI ALTINDA'


Baydemir sözlerine şöyle davam etti:

“Yani inanç dediğimiz mevzu vicdandan ayrı ele alınamaz. Vicdanı olmayandan imanından şüphe duymak gerekiyor. Adil olmayanın hem insanlığından hem de imanından şüphe duyulur. Bu coğrafyada ne vicdandan nede adaletten eser bırakmadılar. Sizlere HDP eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ın selamlarını iletmekten büyük bir onur ve heyecan duyuyorum. Bundan bir yıl önce Urfa'da açık alanda Selahattin Demirtaş sizlere hitap etmişti.

‘Bir devletin imanı onun adaletidir. Bir devletin küfrü ise onun zulmüdür’ demişti. Bir iktidar bir idareci zulüm ile yürüyorsa onun imanından şüphe etmek gerekiyor. Bir devlet kendi bekasını başkalarının ölümü üstüne kurgulamışsa bilin ki orada iman da itikat da büyük bir tehlike büyük bir saldırı altındadır. O saik öyle bir noktaya gelmiş ki artık kendi zulmünün kurbanı olma aşamasına gelmiş."

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 17:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER