Başbakan'ın kriterleri Gemlik'te de geçerli değil

Sandıkla gelen sandıkla gidemiyor…

Başbakan'ın kriterleri Gemlik'te de geçerli değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sandıkla gelen sandıkla gider’ sözleri çeşitli davalardan tutuklanan milletvekilleri ve belediye başkanları nedeniyle hayata geçemiyor.

Çok sayıda seçilmiş BDP’li belediye başkanı ve meclis üyesi KCK operasyonları nedeniyle görevini yapamazken Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde de Fatih Mehmet Güler 30 aydır görevine dönemiyor.

“2009 yerel seçimlerinde halkın iradesi ile sandıkta seçilerek kazandığım belediye başkanlığı görevini 30 aydır yapamıyorum. Eğer sandık demokrasinin namusu ise, Gemlik’te demokrasinin namusu kirletildi. Milli iradeye saygı duyulmadı. Sandıkla gelen, sandıkla gitmedi" diyen Fatih Mehmet Güler, yaşadıklarına dikkat çekmek için bisikletli eylem başlattı.

'GEMLİK’TE DEMOKRASİNİN NAMUSU KİRLETİLDİ'

Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde Belediye Başkanlığı yaparken ’Görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle hakkında devam eden soruşturma kapsamında görevinden alınan Fatih Mehmet Güler, kaleme aldığı mektubu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırmak için bisiklet ile Ankara’ya gitmek üzere bugün Gemlik’ten yola çıktı.

Gemlik’te 2009 yılında yapılan yerel seçimlere CHP’nin adayı olarak katılıp kazanan Fatih Mehmet Güler hakkında, 2011 yılında ’Görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla adli soruşturma başlatıldı. Güler soruşturma kapsamında, 2011 yılı Mart ayında, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Güler’in görevden alınmasından sonra, Gemlik Belediye Meclisi’nde yapılan tartışmalı seçimlerin ardından, Başkan Vekilliğine AK Parti’li Üye Avukat Refik Yılmaz getirildi.

Fatih Mehmet Güler, göreve iade edilmesi için yaptığı tüm başvurulardan sonuç alamayınca kaleme aldığı mektubu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırmak için bugün bisiklet ile Gemlik’ten Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı.

Giydiği tişörtün önünde, "Başbakan ’Sandıkla gelen, sandıkla gider’ diyorsun. samimi misin?’, tişörtün arkasında ise, ’Sandıkta seçilen Gemlik Bel.Bşk. 30 aydır hukuksuzca görevinden uzakta neden?’ yazıları bulunan Fatih Mehmet Güler’i, Atatürk Anıtı’nın önünden başlayan yolculuğuna, CHP Bursa Milletvekilleri Sena Kaleli ve İlhan Demiröz, CHP İl Başkanı Metin Çelik ve partililer ile ailesi uğurladı.

Basın açıklaması yapan Güler, şimdiye kadar hakkında hüküm aldığı hiç bir davanın olmadığını belirtirken şöyle konuştu:

"Yaptıkları darbe ile beni görevden aldılar. Görevime iade etmiyorlar. Hakkında, ’rüşvet almak ve vermek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve ihaleye fesat karıştırmak’ iddialarıyla dava açılan Bodrum Belediye Başkanı 100 gün hapis yattıktan sonra görevine iade edildi. Van ile Edremit ve Özalp ilçelerinin belediye başkanları, KCK davasında terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklandı. Tahliye olunca görevine başladılar. Bugün yerel seçim olsa belediye başkanı adayı olmamın önünde hiç bir engel olmamasına rağmen; 2009 yerel seçimlerinde halkın iradesi ile sandıkta seçilerek kazandığım belediye başkanlığı görevini 30 aydır yapamıyorum. Eğer sandık demokrasinin namusu ise, Gemlik’te demokrasinin namusu kirletildi. Milli iradeye saygı duyulmadı. Sandıkla gelen, sandıkla gitmedi."

Fatih Mehmet Güler daha sonra bisikletiyle Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı. (Vatan)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 17:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER