Başbakan’dan Afrin açıklaması: Bütün Avrupa büyük bedel öder

Başbakan Yıldırım, Avrupa'yı Afrin operasyonuna destek olmamakla suçladı

Başbakan’dan Afrin açıklaması: Bütün Avrupa büyük bedel öder

Başbakan Binali Yıldırım, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zaev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Afrin operasyonuna yönelik açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Türkiye'nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil, aynı zamanda bütün AB'nin, Balkanlar'ın güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Eğer Türkiye buralara sahip olmazsa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki AB tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini yaşamaktayız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyareti öncesinde ABD’yi eleştiren Yıldırım, “NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD'nin artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım şöyle devam etti:

“Bu sadece Türkiye'nin huzuru için değil, bölgede yaşayan günahsız insanların geleceği için de bizim bir sorumluluğumuz. 3.5 milyon Suriyeli niye bizim ülkemizde? Canlarını kurtarmak için geldiler. Dolayısıyla bizim amacımız, Fırat Kalkanı ile Münbiç-Azez-Cerablus arasını nasıl ki temizlediysek, Afrin'i de terör oluşumlarından temizleyeceğiz. Bir kirli pazarlık içinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir. NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD'nin artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz. Hem Afrin'de yaparız hem de diğer bölgelerde terör tehdidini sona erdirmek için atılması gereken adımları kararlılıkla atarız. Herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok.”        

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 23:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahbender yıldız
Şahbender yıldız - 2 yıl Önce

Avrupa daki osmanlı ocakları denen çeteci tetikçilere kirli işler yaptıracak

SIRADAKİ HABER