Başbakan Yıldırım: Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir

Yıldırım ayrıca “Kürt sorunu yoktur. Kürtlerin terör örgütü PKK sorunu var” sözlerini tekrarladı

Başbakan Yıldırım: Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir

Başbakan Binali Yıldırım, Irak ile yaşanan Başika krizine yönelik bir açıklama yaptı. "Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir" diyen Yıldırım, Türk askerinin Başika'da kalmaya devam edeceğini söyledi. Yıldırım ayrıca “Kürt sorunu yoktur. Kürtlerin terör örgütü PKK sorunu var” sözlerini tekrarladı.
 
Başbakan Binali Yıldırım, TOBB Genel Merkezi'nde 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda konuştu.
 
Konuşmasında Irak Merkezi Hükümeti ile yaşanan Başika krizine değinen Yıldırım, ABD'nin Musul operasyonuna hazırlandığı dönemde Irak hükümetinin yaptığı Başika çıkışına tepki gösterdi.
 
Irak'a 63 ülkenin DAEŞ ile mücadele için asker gönderdiğini hatırlatan Yıldırım, "Irak hükümetinin "Türkiye'nin varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur" dedi.
 
Yıldırım, "Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ ile mücadele için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
 
"Bölgedeki sorunların çözülmesi için aktif bir şekilde çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha fazla masum insanın ölmemesi için yakın temaslarımız devam ediyor.
 
Türkiye sadece bölücü terör örgütüyle uğraşmıyor. DEAŞ terör örgütüyle de amansız bir mücadele veriyor. Fırat Kalkanı Operasyonu'nun amacı Türkiye'nin hudutlarının güvenliğini sağlamak ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Bugüne kadar yaklaşık bin kilometrelik bir alan terör unsurlarından tamamen temizlenmiş ve buraya asli unsuru olan Suriyeli mülteciler yerleşmeye başlamıştır.
 
Biz aslında Suriye'nin normale dönmesi için işin bir yerinden başlamış bulunuyoruz. Diğer ülkelerin de aynı şekilde bir an önce terör gruplarını ortadan kaldırarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde, bütün etnik yapıların birlikte yaşayacağı, herkesin temsil edileceği bir yönetime ulaşması, kavuşması için gerekli sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz.
 
Son günlerde Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi diye bir konu var. Özellikle ABD bir faaliyet içerisinde ve bu ay içerisinde böyle bir operasyonu Irak Merkezi Hükümeti ve bölgedeki aşiretlerden oluşan milis gücüyle yapma amacında. Bu konuda Türkiye'nin hassasiyeti malum.
 
"ANLAŞILMAZ TEPKİ"
 
Musul'da 2 milyon insan yaşıyor. DEAŞ bir günde işgal etti, insanlar yerlerinden yurtlarından oldu. DEAŞ temizlenmeli, bunda şüphe yok.  Zaten bizim Başika'daki unsurlarımız DEAŞ'in temizlenmesi için bir yandan mücadele ediyor. Bir yandan da o bölgedeki bölgenin gerçek sahiplerinin eğitilmesi için faaliyet gösteriyor. Bunlar yapılırken operasyonun yaklaştığı günlerde Irak hükümetinden anlaşılmaz bir tepki geldiğini görüyoruz.
 
"İYİ NİYETLE İZAHI YOK"
 
Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 30-35 senedir ülkemizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün barındığı Irak'ta, Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle, DEAŞ'la mücadele adıyla askeri unsurlar bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur.
 
"TÜRK VARLIĞI ORADA KALMAYA DEVAM EDECEK"
 
Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ'la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldubittilerin önüne geçilmesidir. Irak'ta mahli olmayan birçok ülke orada dolaşırken, tarihi derinliğiyle bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddi değildir.
 
"KÜRT SORUNU YOK"
 
Bölücü terörle de mücadelemiz devam ediyor. Şehirlerimiz çukurlarla işgal edildi. Bölücü terör örgütü bölgede büyük tahribat yaptı. Hayatını kaybeden insanlarımız oldu. Bütün bunlar geride kaldı, bu il ve ilçelerde yeniden imar faaliyetine başladık. Kürtlerin sorununu çözmek onları evinden barkından etmek midir?
 
Kürt sorunu yoktur. Kürtlerin terör örgütü PKK sorunu var. Bu sorunu bütün terör unsurlarının kökünü kazıyarak bitireceğiz. Bunlar Kürt'e de Türk'e de zarar veriyor. Bu milletin ilerlemesini geciktiriyor. 15 Temmuz'da FETÖ'cüler dersini aldı şimdi de bölücü terör örgütü dersini alıyor. Terör Türkiye'nin gündeminde en aşağı sıralara inecektir. (Kaynak: NTV)
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 23:25
YORUM EKLE