Başbakan yardımcısı Kurtulmuş'tan iktidara eleştiri: Baştan beri Suriye politikası yanlışlarla dolu

İçerden eleştiride bulunan Kurtulmuş, Suriye politikasını şimdi tamir ettiklerini söyledi

Başbakan yardımcısı Kurtulmuş'tan iktidara eleştiri: Baştan beri Suriye politikası yanlışlarla dolu

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin suriye politikası için 'Baştan beri büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım… Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz" dedi.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre Kurtulmuş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyasi geleceğine dair ise Türkiye'nin tavrında bir değişiklik olmadığını ifade ederek "Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz " dedi.

Türkiye’nin Rusya ve İran’la birlikte garantör olduğu ateşkes anlaşmasına da değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Suriye’de Ruslarla gidilecek olan görüşmelerde Halep üzerinden iyi bir Halep barışı ve Halep barışı üzerinden de iyi bir Suriye barışı tahkim edilmesi lazım. Musul meselesinde de yeni bir yaklaşımla Irak hükümetiyle bir ittifak yapılmalı. Önce ateşkesin doğru uygulanması, sonra masanın doğru kurulması önemli. Böyle bir katilin iş başında durmasının insani olmadığını düşünüyoruz. Ama ortada barış sürecinin görüşmelerinin başlamasıyla birlikte karşılıklı olarak karar verecek olan, masadaki insanlar.”

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) üstlendiği Reina saldırısıyla ilgili de konuşan Kurtulmuş, saldırgan için 'muhtemelen Kırgızistan üzerinden gelmiş birisi dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, son dönemde yaşanan saldırılar için "Tehdit sadece bir tek örgütten gelen bir tehdit olmadığı için işimiz hakikaten çok zor" diyor.

Kurtulmuş ayrıca son dönemde yaşanan saldırıların hedefinin de anı olduğunu ifade etti: "Bu tür saldırıları yapanları tek bir örgüt olarak görmek gerek. Bir örgütün farklı şubeleri. Saldırıyı yapan elemanlar farklı ama hedefler aynı... Canlı bombayı tahmin edebiliyorsunuz ama böyle bir saldırı çok ilginç. Tehdit sadece bir tek örgütten gelen bir tehdit olmadığı için işimiz hakikaten çok zor."

Başbakan Binali Yıldırım'ın 7 Ocak'ta gerçekleştireceği Bağdat ziyaretlerinin de önemine dikkat çeken Numan Kurtulmuş, Başika'daki Türk askeri varlığının görüşüleceğini ifade etti ve "Onları da rahatlatacak bir öneri götürüyoruz. Çekilme söz konusu değil" dedi. Kurtulmuş, Suriye'de tesisi için çalışılan müzakere ortamının Irak için de mümkün olduğunu söyledi "Musul meselesinde de yeni bir yaklaşımla Irak hükümetiyle bir ittifak yapılmalı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 17:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER