Başbakan Yardımcısı Kaynak: Yangın çıkış kapısı kilitli değilmiş

Kaynak, ayrıca binanın ruhsatlı olduğunu ve bakanlığın çalışma izni verdiğini söyledi

Başbakan Yardımcısı Kaynak: Yangın çıkış kapısı kilitli değilmiş

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Adana'nın Aladağ ilçesinde yaşanan yurtta yangın faciasıyla ilgili açıklama yaptı.

'Bize verilen bilgiye göre yangın çıkış kapısı kilitli değilmiş' diyen Kaynak, yurdun en son 2016 haziran da denetlendiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın açıklaması şu şekilde:

 ''54 kişilik kapasiteli bir yurtta bu hadise yaşandı. 31 kişinin mevcut olduğu anlaşılıyor. 24 yaralı olay mahallinden çıkartılabildi. Bunun 8 tanesi yetişkin 16 tanesi çocuk. Maalesef 12 vefat hadisesi meydana geldi. 1'i yetişkin, 1'i çocuk 10'u öğrenci. ''
 
Kaynak gazetecilerin kendine sorduğu soruları da yanıtladı.
 
'Yangın merdivenin kilitli olduğu doğru mu?' sorusuna şöyle cevap verdi: ''Gece 3.30'da biz oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcısı hanımefendini, hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi yangın çıkış kapısının kilitli değil, kilit hiç olmadığı şeklindeydi.

Hatta olay yeri inceleme ekiplerimiz şöyle bir örnek verdi: 'Genelde bu hadiselerde yangın çıkış kapıları kilitli olur ama tesadüfen kilitli değildi' dediler. Ama tabi bu olaya başsavcılık bakacak, incelemelerini yapacaktır. ''
 
Kaynak, 'Yurt en son ne zaman denetlendi?' sorusunu da yanıtladı. ''Milli Eğitim Bakanlığımız bu yurtları yılda 2 defa denetliyor. En son denetlemesi bu sene haziran ayında yapılmıştır. Geçen senede çok kapsamlı bir denetleme yapılmıştır. Bina ruhsatlı bir binadır. Bakanlığımızın ayrıca çalışma izni verdiği bir binadır'' dedi.

Öte yandan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Öğrencilerin hepsi ortaokul talebesi, 11-14 yaşlarında" dedi.

Sözlü, binanın yangın çıkış merdiveni kapısının kilitli olduğunu ileri sürdü. Sözlü, çocukların cesetlerinin yangın merdiveni kapısının yakınında bulunduğunu ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 08:17
YORUM EKLE