Başbakan: Dış politikada amacımız düşmanlıkları azaltmak

Binali Yıldırım Diplomatik Misyon Şefleri’ne verdiği yemekte gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Başbakan: Dış politikada amacımız düşmanlıkları azaltmak

Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye Rusya ile, Orta Doğu ile Körfez ülkeleriyle, Arabistan'la ilişkilerinin geliştirmesinin ne Avrupa'ya, ne ABD'ye ne de Afrika kıtasına alternatif olmadığını belirtmek isterim.

"Dış politikada amacımız dostlukları arttırmak, düşmanlıkları azaltmak. İsrail ve Rusya ile ilişkileri normalleştirdik. Bölgenin kanayan yarası Suriye ile de ümit ediyorum ki bölgede, bölge ülkeleriyle el ele vererek, ABD ve Rusya'nın da katkılarıyla işler normale döner” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım Diplomatik Misyon Şefleri’ne verdiği yemekte konuştu.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Bu darbe girişimine hepimiz şahit olduk. Siz de bizimle aynı kurguları yaşadınız. Sivil insanları öldürdüler. Hiç hedef gözetmeksizin helikopterlerle taradılar. Tanklar insanları ezerek geçti. Bu FETÖ örgütünün askerleri sadece Türkiye demokrasisini hedef aldılar ama başaramadılar. Başarılı olamadılar. Milletini canından çok seven bir Cumhurbaşkanı vardı. Milletin emanetini taşımayı onur gören bir hükümetleri vardı.

Onların hesap edemediği milletin kendisiydi. O gün CHP'li yoktu, MHP'li yoktu. Herkes bir olmuştu. Tek hedef vardı demokrasiyi yaşatmak. İş dünyamız, medyamız, sivil toplum örgütlerimiz dünyada eşi benzeri görülmeyen bir destan yazmayı başardı. Bizler de bu gücü aziz milletimizden aldık. Türkiye'de demokrasinin ne kadar güçlendiğini ve sahip çıktığını, bu uğurda canını vermekten bile kaçınmadığını dünyaya gösterdi.

15 Temmuz sonrası Türkiye'de demokrasi daha da güçlenmiştir. Bizim yolculuğumuz milletimize doğrudur. Diplomasi ve dış ticarette aktif, çok boyutlu politika izlemeye devam edeceğiz.

‘14 YILDA İHRACATIMIZI 4 KAT BÜYÜTTÜK’

"14 yılda ihracatımızı 4 kat büyüttük. Ticaret hacmimizi 350 milyar doların üzerine çıkardık. Dış ticaret yaptığımız ülkeleri çeşitlendirdik. 2015 yılında AB ülkelerine 64 milyar, diğer Avrupa ülkelerine 14 milyar dolarlık ihracat yaptık. 31 milyar dolar, diğer Asya ülkelerine 11 milyar dolar ihracat yaptık. 2002 yılında sadece 120 milyon olan Güney Amerika ihracatı, 2015'te tam 11 kat artarak 1.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu rakamların büyüklüğü hükümetimizin bütün dünya ülkeleriyle dostane ilişkileri ve iş birliğine verdiği önemin göstergesi."

‘AVRUPA BİRLİĞİ İLE YARIM ASIRLIK YOLCULUĞUMUZ VAR’

"Rusya'ya bir ziyarette bulundu. Bu ziyarette Türkiye-Rusya ilişkileri uçak krizi öncesindeki haline geldi. Türkiye olarak Rusya ile Orta Doğu ile, Afrika ülkeleriyle ilişkimizi geliştirmenin Avrupa Birliği, ABD'nin alternatifi olmadığını açık şekilde ifade ediyoruz. ABD ile ilişkileri geliştireceğiz. Ama Avrupa Birliği ile yarım asırlık bir yolculuğumuz var. Bunu yok sayamayız. AB ne kadar samimi olursa biz de aynı şekilde bu yolculuğuna olan kararlılığımızı sürdüreceğiz.

‘DIŞ POLİTİKADA DOSTLUKLARI ARTTIRMAK, DÜŞMANLIKLARI AZALTMAK’

"Türkiye Rusya ile, Orta Doğu ile Körfez ülkeleriyle, Arabistan'la ilişkilerinin geliştirmesinin ne Avrupa'ya, ne ABD'ye ne de Afrika kıtasına alternatif olmadığını belirtmek isterim. Dış politikada amacımız dostlukları arttırmak, düşmanlıkları azaltmak. İsrail ve Rusya ile ilişkileri normalleştirdik. Bölgenin kanayan yarası Suriye ile de ümit ediyorum ki bölgede, bölge ülkeleriyle el ele vererek, ABD ve Rusya'nın da katkılarıyla işler normale döner. Daha fazla kan dökülmesinin önüne geçeriz. 500 bin masum insan öldü. Ne için? Bunun cevabını hiç kimse veremiyor. Ama Rusya'da işlerin yeniden yoluna girmesinin şartlarından bir tanesi Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına bağlı."

‘ÜSTÜNLERİN HUKUKU DEĞİL, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ÖLÇÜDÜR’

"Sizlerle bir araya gelmemizin amaçlarından bir tanesi, o gece yaşananları hatırlatmak, sizlerle paylaşmak ve bu konuda bundan sonra küresel barışın, bölgesel barışın korunması ve buna benzer olayların hiçbir ülkede yaşanmaması için birlikte beraber hareket etmemizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha sizlerle paylaşmak istedik. Türkiye'de darbeden hemen sonra savcılar harekete geçtiler.

"Darbeye katılanları tek tek topladılar. Yargılamalar devam ediyor. Türkiye, bir hukuk devletidir. Yasalar ne derse o yapılır. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü hukuk devletinde temel ölçüdür. Hukuk devletinden sapmadık. Bu suçu işleyenler, hak ettikleri cezayı alacaklar. Kimsenin tereddütü olmasın. İntikam hırsıyla hareket etmeyeceğiz. Duygusal da davranmayacağız. Tek ölçümüz adalet olacak"

"Yaşla kurunun aynı anda yanmaması için uğraşıyoruz. Bunun ne kadar zor olduğunu takdir edersiniz. Bu örgüt saydam değil, kapalı bir örgüt. Sizin ülkelerinizde de bu örgütün faaliyetleri var. Size bir dost tavsiyesi. Bunlarla ilgili tedbir almazsanız bu tehdit sizin ülkelerinizin en büyük tehdidi haline gelebilir. O bakımdan bizim size tavsiyemiz, talebimiz, hele hele 15 Temmuz'u yaşadıktan sonra bu örgüte ülkenizde izin vermeyin. Türkiye'yi üzmüş olmazsınız. Gelecekte karşılaşacağınız büyük bir tehlikeyi ıskalamış olursunuz. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum."

Türkiye hukuk devleti anlayışı içerisinde darbe girişiminin arkasında olan FETÖ elebaşının iadesini istiyoruz. Bu konuda ABD ile ikili anlaşmamız var. Adli yardım ve suçluların iadesine yönelik anlaşmamız var. ABD'den hakkımız olan bir şeyi istiyoruz. Bir terör örgütü var, Türkiye'de darbe yaptı ve yüzlerce masum insanın hayatına neden oldu. Bunun gereğini yapın. Geçici tutuklayın ve ülkenizde barındırmayın. "

(Kaynak: Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 16:30
YORUM EKLE