Başbakan Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade etti

Basına kapalı gerçekleştirilen kabul 1 saat 25 dakika sürdü

Başbakan Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade etti

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 63. Hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabulü sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul 1 saat 25 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, 9 Temmuz 2015 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Bakanlar Kurulu'nu kurmakla görevlendirdiği anımsatılarak, "Sayın Davutoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm gayretlerine rağmen güvenoyu alacak bir hükümet kurma imkanını bulamadığını beyan ederek, kendisine verilen görevi iade etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da Sayın Davutoğlu’na söz konusu gayretlerinden dolayı teşekkür etmiştir" ifadesine yer verildi.

CHP VE MHP GÖRÜŞMELERİNDEN SONUÇ ÇIKMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini 9 Temmuz'da seçimlerde birinci parti çıkan AK Parti'nin Genel Başkanı Davutoğlu'na vermişti.

Davutoğlu görevi almasının ardından CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı.

Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Davutoğlu, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına elinden geleni yaptığını söylemiş ve "Cumhurbaşkanı ile istişare ettikten sonra gerekirse görevi iade edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Teamüllere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurma görevini seçimden 2. Parti olarak çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekiyor ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan böyle bir tavır beklenmiyor.

Erdoğan’ın 45 günlük sürenin geçmesi için bir taktik izlediği değerlendiriliyor.

Bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 günlük hükümeti kurma süresi dolduktan sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşüp, geçici seçim hükümeti kurulması için düğmeye basabilir.

Seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak.

CHP ve HDP, olası erken seçime, seçim hükümeti ile gidilmesini istiyor. Ancak MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 3 yıl Önce

davutoglu`nu gecin de erdogan bu halkin kahramani olabilirdi. su hirs nasil da yerin dibine sokuyor insani. kahraman olabilecekken hitler oldu. herhalde sonu da ona benzer,