Başbakan Davutoğlu'dan 'silahları gömelim' çağrısı

Davutoğlu, 'Gençlerimizi gömmektense silahları toprağa gömelim' dedi

Başbakan Davutoğlu'dan 'silahları gömelim' çağrısı

AKP’nin İstanbul'da "Biz Birlikte Türkiyeyiz" ismiyle düzenlediği Bahar Şöleni programında konuşan Başbakan Davutoğlu, "Gençlerimizi gömmektense silahları toprağa gömelim" dedi.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen programa Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'nun yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve çok sayıda partili katıldı.  Davutoğlu'nun da bir konuşma yaptığı şenlikte Erhan Güleryüz, Rojin, Yavuz Bingöl ve Rafet El Roman gibi ünlü isimler de sahne aldı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Herkese çağrıda bulunuyorum. Bu çağrı Hazreti Mevlana’nın dediği gibi; artık yeni günde, yeni şeyler söyleme çağrısıdır. Eski türküleri bir kenara bırakalım, artık kardeşlik türküleri söyleyelim. Öfkeyi bir kenara bırakalım, artık sadece muhabbet diliyle konuşalım.

“Nefreti, nefret kültürünü, şiddeti, silahı, ebediyen toprağa gömelim. Gençlerimizi toprağa gömmektense silahları toprağa gömelim. Şehit annelerimizin acısını, Diyarbakır annelerinin acısını, Cumartesi Anneleri’nin acısını ebediyen toprağa gömelim. Bir daha kalkmamak üzere toprağa gömelim. Bizim sadık yarimiz kara toprağın adına bakalım ve bu dünya fani, baki olan sadece birlik, sadece dirlik, sadece kardeşlik diyelim.

“Herkes bu meseleye bu konuda kardeşliğimize, dirliğimize, beraberliğimize, birliğimize katkıda bulunmak isteyen herkes, önce ve sadece büyük resmi görerek, ortak bir hedefe kilitlensin. Kimse taktik manevralarla çözüm sürecini günlük siyasete alet etmesin.

“Türkiye’nin batısına, ortasına, kuzeyine girerek, birtakım düşmanlıkları körüklemesin. Türkiye’nin, doğusuna, güney doğusuna giderek, 6-7 Ekim olayları gibi yeni şiddet çağrıları yapmasın.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 17:26
YORUM EKLE