Başbakan'dan valilere: Hata yapın ama hainlik yapmayın

Başbakan Binali Yıldırım, valiler toplantısında konuştu

Başbakan'dan valilere: Hata yapın ama hainlik yapmayın

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'daki valiler toplantısına katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'HATA YAPIN AMA HAİNLİK YAPMAYIN'

"Kamu görevlileri görevlerini yaparken hata yapmaktan korkar. Sahadaki hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Bunu bir kere unutmayın. Uygulamanın içinden gelen biri olarak söylüyorum.

“Eğer usulü, biçimi, her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışırsanız, işi yapamazsınız. Bir tercih yapacaksınız. İş mi yapacağız, yoksa mevzuatı mı kollayacağız. Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ve menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın, hata yapmaya alan var ama hainliğe asla alan yok.

“15 Temmuz'da hain bir darbe girişimiyle karşılaştık. İki tane önemli konumuz var. FETÖ ve bölücü terör örgütü. Gündemin bunlarla işgal edilmesine izin vermeyin, hayat devam ediyor. Gerek illerimizde gerek ilçelerimizde gerek köylerimizde terörün yegane, tek bir gündem olarak devam etmesine lütfen izin vermeyin. Eğer bunu yapmaya devam edersek bir anlamda terör örgütlerinin amacına bilerek yahut bilmeyerek hizmet etmiş oluruz. Milletin morale ihtiyacı var.

“FETÖ'den açığa alınan çok sayıda kamu görevlisi var. Ciddi tasfiyeler yapılıyor. Titiz davranılmadığı, yaşla kurunun karıştırıldığı gibi serzenişler geliyor. İşin başında intikam duygusuyla değil adalet ile hareket edeceğiz dedik.

"KILI KIRK YARACAKSINIZ"

“Toplumda vicdanları rahatsız edecek, 'Bu da yapılır mı' dedirtecek bir olay yaşanmaması için kılı kırk yaracaksınız. Bir kez daha söylüyorum, burada ölçümüz belli. Baştan dedik ki '17-25 Aralık sonrasıdır, öncesi bizim için geçerli bir şey değildir.' 17-25 Aralık, örgütün devletle bilek güreşi yapmaya karar verdiği gündür. O günden sonra bu örgütle irtibatlı, iltisaklı, iş yapanlar varsa, var olmaya devam ediyorsa bir şekilde bunların mazur görülmesi, masum görünmesi asla düşünülemez.

BÜTÜN İLLERDE "KRİZ MERKEZİ"

“Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere bütün illerde bir nevi 'kriz merkezi' oluşturacağız. Yani bu konularda 'kendisine haksızlık yapıldığı kanaati' olan, bu şekilde size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa bunları oluşturacağınız birim vasıtasıyla toplayın. Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Yanlış yapıldıysa, adalete ve hukuka uymayan bir iş varsa bu operasyonlar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak ve yapılmış yanlışlar varsa düzeltilecek.

"YÜZDE 100 DOĞRU YAPILAMAYACAĞINI BAŞTAN KABUL ETTİK"

“Bu meselede yüzde 100 doğru yapılamayacağını baştan kabul ettik. Çünkü örgüt, kapalı bir örgüt. Örgüt saydam değil.

"JANDARMA EMNİYET KADAR ÖNEMLİ"

“Jandarma nın İçişleri'ne bağlanması taşrada tam anlamıyla hissedilemedi. Emniyet ne kadar önemliyse jandarma da o kadar önemli.

"HUDUT DIŞINDAKİ HER GEÇİŞ DÜŞMAN GEÇİŞTİR"

“Hudut kapısı dışındaki her geçiş, düşman geçişidir. Anında karşılık verilecek. Tereddüt yok. 'Efendim, operasyon yaparsam, niye yaptın sivillere falan diye sorarlar.' Bu ülkenin başbakanı olarak söylüyorum, hudut kapısı olmayan her geçiş gayri kanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacaktır. Nasıl bir düşman topraklarımıza saldırınca hemen karşılık veriyorsak bu da aynı. Hiç tereddüt göstermeyeceğiz, anında gereğini yapacaksınız. Bu konu çok net.

ÇUKURCA

“Geçen Çukurca'ya gittik. 25 yıldır girilmeyen yere girilmiş. Şimdi darma duman oldu, helak oldu gitti. Şehitlerimiz de var tabii, yüreğimiz yanıyor. Bağımsızlığın bedeli var. Mücadelede bir zaafiyet, kararsızlık göstermeyeceğiz. Burası riskli... Riskliyse tedbiri alınacak. tendürek Dağı kuşatıldı, örgütün en önemli adamlarından biri halledildi. Burada kararlılık çok önemli. Kararlılık olduğu sürece bu işi yönetilebilir hale getirebiliriz.

HDP'Lİ VEKİLLERİN İFADE VERMEMESİ

"Terörle iltisaklı parti çıkmış, ‘Efendim işte bu belediyelere falan ilişirseniz, şöyle yaparsanız böyle yaparsanız sivil direniş başlatacağız’…Kardeşim, Türkiye hukuk devleti, hiç kimse kusura bakmasın, hiç kimse hukuktan üstün değildir. Sıfatı ne olursa olsun, öyle dışarıdakilerin sırtını sıvazlamakla, üç beş tane silah ellerine vermekle kendilerini bu büyük devlete, bu büyük millete kafa tutacaklarını mı zannediyorlar?  

"Kusura bakmasın, daha onların söylediği 6-7 Ekim’in hesabı duruyor, önce o hesabı verecekler, sonra da bu büyük büyük laflar etmenin ne demek olduğunu görecekler. Türkiye bir hukuk devleti, hukuk devletinin gereği yapacak. Mahkeme çağırıyorsa, tıpış tıpış gelip ifadesini verecek, yağma yok.
Adaletten ayrılmayın, yanlış yapan, aleni olarak gençlerimizi dağa götürüp, dağı teşvik edip onların ömrünün baharında yok olup gitmesine vesile olanlara asla prim vermeyin, gereğini yapın.

YOLA ÇIKACAKLAR İÇİN UYARI

"Uzun bir bayram tatilimiz var, millet yollarda. Yola çıkan biran önce gitme heyecanında. telaş panik yok, yolların kralı yok kuralı var. Biz vatandaşlarımızın sağ sağlim gitmelerini istiyoruz. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Acele edip etmemek arasında 5 dakika fark var.

ARTIK SAATLER AYNI

"Artık yaz-kış saat uygulamasını kaldırdık. Artık saatler aynı. Toplantılarınıza vaktinizde gidin. Benim gibi uzatmayın. Memurlarınızı peşinize takıp tören tören dolaşmayın. Burada da fazla oyalanmayın, işinizin başına dönün."

Kaynak: NTV
 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 19:48

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER