Başbakan Binali Yıldırım’dan OHAL açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu Olağanüstü Hal (OHAL) kararına ilişkin açıklama yaptı

Başbakan Binali Yıldırım’dan OHAL açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu’nca alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan olağanüstü hal (OHAL) kararına ilişkin açıklama yaptı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldırım şunları ifade etti:

GÜNDELİK HAYATI OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK”

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, bugüne kadar aldığımız tedbirlerin haklılığını teyit ettiği gibi bu suç örgütünden ülkemizi tamamen kurtarma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulumuz üç ay süreliğine ‘olağanüstü hal’ kararı almıştır.

“Öncelikle darbeciler karşısında asil bir direniş sergileyen saygıdeğer vatandaşlarımızın şunu iyi bilmelerini isteriz ki alınan üç aylık olağanüstü hal kararı, vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını asla olumsuz etkileyecek bir karar değildir.

HUKUKA AYKIRI KISITLAYICI HİÇBİR DÜZENLEMEYE GİDİLMEYECEK”

“Bu süreçte, hayatın olağan akışını negatif yönde aksatacak hiçbir uygulamaya gidilmeyecek, darbe girişiminin yol açtığı kayıplar ve zararlar telafi edilecek, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili kaygılar bertaraf edilecek, yönetimde ahenk sağlanacak, gerekli düzenlemeler daha hızlı yapılacak ve hukuka aykırı kısıtlayıcı hiçbir düzenlemeye gidilmeyecektir.

“Devlet ve milletimizin bekası ve huzuru için zorunlu olarak aldığımız bu kritik karar, bizatihi devlet düzeninin hukuk içinde işleyişine taalluk eden bir karardır.

'BÜTÜN DÜZENLEMELER TBMM’YE SUNULACAK'

“OHAL sürecinde yapılacak bütün düzenlemeler daha hızlı ve süratli olmak üzere TBMM’ye sunulacak.

“Türkiye Cumhuriyeti olarak, devletimizin kalbine, milli iradenin tecelligahı olan TBMM’ye ve milletimize silah çeken bu ihanet şebekesini bertaraf etmeye kararlıkla devam ederken bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuk düzeni, demokrasi ve ekonomik istikrar ile kamu düzenimizin korunması için azami özen göstereceğimizden bütün vatandaşlarımız emin olsunlar.

“Bu süreçte Türkiye’nin bütün üretici unsurlarını daha çok üretime davet ediyor, demokrasimize ve istikrarımıza sahip çıkan bütün vatandaşlarımıza, medyamıza, iş dünyamıza ve sivil toplum örgütlerimize bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 18:17
YORUM EKLE