Başbakan: Benim şahsi fikrim olmaz, ülke şahsi fikirlerle yönetilmez

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Başbakan: Benim şahsi fikrim olmaz, ülke şahsi fikirlerle yönetilmez

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurban Bayramı Tatili, İdlib’deki gelişmeler ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Turizmcilerin Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatılması yönündeki beklentilerini değerlendiren Yıldırım, "Her iki yönde de talepler var. Çalışalım diyen de var, tatile çıkalım diyende. Kesin kararı salı günü Bakanalar Kurulu toplantısı ile vereceğiz" dedi.

Yıldırım, konuya ilişkin bir gazetecinin şahsi fikrini sorması üzerine, "Benim şahsi fikrim olmaz. Ülke şahsi fikirlerle yönetilmez. Bakanlar Kurulu'nda tartışılır, ne çıkarsa o" yanıtını verdi.

İdlib'deki gelişmeleri değerlendiren Yıldırım, "O bölgede, 150 kilometrelik Hatay'ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz. Malum, orada radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere göre, yapılacak operasyonları dikkate alarak biz hem insani dram yaşanmaması hem de sınırlarımızdan ülkemize yönelik tehditlerin oluşmaması için tedbirlerimizi alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, Etimesgut Çarşı Camii'nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yıldırım’ın açıklamaları şu şeklide:

KILIÇDAROĞLU'NUN AKLI BAŞINA GELMİŞ’

Aklı başına gelmiş demek ki. Önce kendisi bu işi bıraksın. Memleketi, milleti yabancılara şikayet etmekten vazgeçsin. 'Türkiye güvensizdir, can ve mal güvenliği yoktur' demekten vazgeçsin. Adaletin verdiği kararlara saygı duysun. Belirli suçlarla hakkında kovuşturma devam edenlere sahip çıkmasın. Bıraksın, adalet rahat çalışsın. Biz zaten çalışıyoruz.

‘BIRAKALIM, YARGI TARAFSIZ ÇALIŞSIN’

('MİT TIR’rları ve Berberoğlu üzerinden CHP'ye komplo hazırlığı içinde olunduğu' iddiası) Böyle bir evham üzerinde, böyle bir şey söz konusu olamaz. Adalet herkese lazım. Bir şekilde bir suçlamayla yargılanan insanlara sahip çıkmak, adalet aramak değildir. Bırakalım yargı bağımsız, tarafsız şekilde çalışsın, yargıyı etkilemeyelim.

İDLİB’DEKİ GELİŞMELER

Özellikle İdlib'de son günlerde meydana gelen gelişmeleri dikkate alarak o bölgede, 150 kilometrelik Hatay'ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz. Malum, orada radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere göre, yapılacak operasyonları dikkate alarak biz hem insani dram yaşanmaması hem de sınırlarımızdan ülkemize yönelik tehditlerin oluşmaması için tedbirlerimizi alıyoruz.

‘YAPAY DEVLETE İZİN VERMEYİZ’

Sınırlarımızda, özellikle Suriye ve Irak'ta yeni bir yapay devlet oluşturma gayretlerine asla müsamaha etmemiz, izin vermemiz söz konusu değil. Bu konuda muhatap ülkelerle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Şartlar ne olursa olsun ülkemizin milli menfaatlerine, hükümranlık haklarına, güvenliğine yönelik bir tutum, gelişme yaşarsak geçmişte olduğu gibi gelecekte de buna karşılık vermekten tereddüt göstermeyiz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 09:12
YORUM EKLE