Başbakan Akil'lerin tespitlerini dinleyip yanıtladı

Toplantıda, Roboski katliamından faili meçhullere, hasta tutuklulardan köy korucularına dek bir çok konu masaya yatırıldı...

Başbakan Akil'lerin tespitlerini dinleyip yanıtladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her bölgeden 3 kişinin yer aldığı Akil İnsanlar grubuyla 8 saat süren bir toplantı yaptı.

Tek tek söz alan Akil İnsanlar, Başbakan'a izlenimlerini, tespitlerini, talep ve kaygılarını iletti.

Toplantıda, Uludere katliamının faillerinin bulunup cezalandırılması, faili meçhuller, sınırda yeni karakollar yapılması, yeni köy korucusu alımı, bölgedeki güvenlik barajları, hasta tutuklu ve hükümlüler, KCK tutuklusu siyasi hükümlülerin serbest bırakılması, yerel yönetimlere parelel, yerel demokrasinin güçlendirilmesi konuları gündeme geldi.

Başbakan, sınırda yeni karakol yapılmasının söz konusu olmadığını, geçmiş tarihte, TOKİ'ye ihale edilen karakollarının yapımının sürdüğünü, yeni köy korucusu alımının olmadığını, barajların da güvenlik amaçlı değil, sınır aşan sularla ilgili uluslararası sözleşme gereği yapıldığını söyledi.

ULUDERE İÇİN YARGI KARARI BEKLENİYOR

Başbakan Erdoğan, Uludere  katliamına ilişkin olarak ise yargının kararını beklediklerini, hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili adli tıp kurumunun verdiği raporların dikkatte alındığını söyledi.

Kürtlerde bir bölünme kaygısı olmadığı, ayrıca Batıda oluşan bölünme kaygısına Güneydoğu'da bir anlam verilemediği de Başbakana iletildi. Kürtlerin sadece kendi kimlikleriyle tanınmak istendiği dile getirildi.

Kezban Hatemi'nin Şırnak'ın Cizre ilçesinde görüşmelerini kayıt yapan polisi kovalamasını da Başbakana anlattığı öğrenildi.

Güneydoğu Akil Adamlar Heyeti, önümüzdeki hafta içerisinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüşerek, KCK tutukluları ve hasta tutukluların durumunu da ileterek çözüm isteyecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 20:04
YORUM EKLE