Barzani'den Türkiye’ye teşekkür: Dar günde Kürdistan Bölgesi’ne yardımcı olmuşlardır

Barzani, dün akşam Süleymaniye’de meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin bölgeye yardım ulaştırdığını söyledi

Barzani'den Türkiye’ye teşekkür:  Dar günde Kürdistan Bölgesi’ne yardımcı olmuşlardır

Irak Kürdistan Bölgesel YönetimivBaşbakan Neçirvan Barzani, dün akşam meydana gelen deprem sonrası Türkiye’nin kendileriyle irtibata geçip insani yardımları göndermeye başladığını belirterek, teşekkür etti.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulunan Barzani, ölü sayısının 7 olduğunu, oluşturulacak bir komisyonun bölgeye giderek incelemelerde bulunmasının Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldığını ifade etti.

Depremin meydana gelmesinden sonra Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Türkiye Erbil Başkonolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı nezdinden kendileriyle irtibata geçildiğini ifade eden Neçirvan Barzani, dün akşam itibariyle İbrahim Halil Sınır Kapısı üzerinden yardımların gönderildiğini söyledi.

Türkiye’nin askeri kargo uçağıyla Süleymaniye’ye yardım malzemeleri gönderdiğini söyleyen Barzani, “Buradan AFAD’a, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ofisi ve Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmek istiyorum. Dar günde Kürdistan Bölgesi’ne yardımcı olmuşlardır, bu sefer de olayın vuku bulduğu andan itibaren yardım kararı almışlardır” dedi.

Irak-İran sınırında gerçekleşen ve iki ülkeyle birlikte Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, İsrail, Kuveyt, Lübnan, Pakistan ve Ürdün'de de hissedilen 7.3 büyüklüğündeki depremde, can kaybı sürekli artıyor. İran ve Irak'ta hayatını kaybedenlerin sayısı 350'yi aşarken, İran'ın Kirmanşah eyaleti felaketin en ağır yaşandığı yer. Serpulzihab'ta çok sayıda bina yerle bir oldu, kentin tek hastanesi yıkıldı. Geniş bir alanda binlerce yaralı var.

(Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
azad
azad - 3 yıl Önce

barzani=yalatık

Ferhat
Ferhat - 3 yıl Önce

Ya Bu kisiliksizliginizle Kürtlerin yuz karasisiniz Her ipinizi Çeken TC Ye Her Tesekurle Cevap verrenk nereye Varacaksiniz TC nin Her Sizi Tehdit Etmesinemi Tesekur Ediyorsunuz Bu ne basiretsizliktir Böylemi Devlet olacaktiniz Tc nin neyine Tesekur ediyorsunuz Ya Her gün Sizi Azarliyan Sizi Tehdit Eden bir Bas Dusmana Hergun Tesekur ederkmi Caydiracaksiniz

SIRADAKİ HABER