Barzani'den Erdoğan ve Yıldırım'la yaptığı görüşmelere ilişkin açıklama

Mesud Barzani, 'Anlaşmaya vardık' dedi

Barzani'den Erdoğan ve Yıldırım'la yaptığı görüşmelere ilişkin açıklama

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Ankara ziyaretinin ikinci gününde basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ve Yıldırım ile yaptığı ayrı görüşmelerde Kürdistan Bölgesi’ndeki cemaate ait okulların durumunun ele alındığını belirten Barzani, "Toplantı'da Gülen'e ait Kürdistan'daki okulların durumunu konuştuk. Orada eğitim alan öğrencilerin zarar görmeden sorunun çözülmesi konusunda anlaşmaya vardık" dedi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yaptığı görüşmenin çok önemli olduğunu söyleyen Barzani, bu konuda şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile çok önemli görüşmelerim oldu. Hepimiz çok hassas bir süreçten geçiyoruz ve önemli konuların ele alınması için iyi bir fırsattı. Aynı zamanda hükümet yetkililerini bir ay önce meydana gelen başarısız darbe girişimini sorunsuz bir şekilde atlatmalarından dolayı tekrar tebrik edip, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledim."

CERABLUS’A OPERASYON

"Terör örgütü IŞİD ile nasıl ortak mücadele edileceğine ilişkin anlaşmaya vardık. Çünkü bölgede büyük değişimler kapıda. Bu yüzden dayanışmanın ve yakınlaşmanın daha fazla olması gerekiyor.

TÜRKİYE’DEKİ BARIŞ SÜRECİ

"Türkiye'de barış süreci çok önemlidir ancak bunun için daha fazla çalışma ve zamana ihtiyaç var. Umutsuz değiliz ve girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Maalesef geçen süre zarfında kötü şeyler meydana geldi. Barış sürecinin bir gün tekrar başlamasını temenni ediyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 00:32
YORUM EKLE