Barzani AKP'yi övdü, PKK'yi suçladı; Davutoğlu gibi 'silah bırakın' çağrısı yaptı

Federe Kürdistan Başkanı Barzani 'şahsi düşüncelerini' açıkladı

Barzani AKP'yi övdü, PKK'yi suçladı; Davutoğlu gibi 'silah bırakın' çağrısı yaptı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, PKK kamplarına yönelik hava saldırılarının başladığı günün ertesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Barzani ile 1 saat konuştuk. Barzani Türkiye'nin operasyonlarının haklı nedenlere dayandığı ifade ettiler. Teröre karşı Türkiye ile beraber çalışmaya hazır olduklarını, işbirliği ile katkı sağlayacaklarını ifade ettiler. Temasların sürmesine karar verdik" açıklamasının ardından, Davutoğlu ile yaptıkları görüşmeye dair "bombardımandan dolayı üzüntü duyduğunu" ifade eden bir açıklama yapmıştı.

Barzani 'şahsi düşünceleri' olarak nitelendirdiği yazılı bir açıklama daha yaptı. İlgili açıklamada AKP'yi öven, PKK'yi ise eleştiren Barzani; öneri olarak da HDP ile AKP’nin Türkiye'de bir hükümet kurma noktasında anlaşmalarını doğru bulduklarını söyledi.

"İKİ POLİSİN ÖLDÜRÜLMESİYLE TÜRKİYE YOK OLMAZ"

Barzani, PKK yöneticileriyle yaptığı görüşmeye değindiği açıklamasında, "Onlara şunu söyledim: İki polisin öldürülmesiyle Türkiye yok olmaz. Bugün, en büyük imkân oluşmuştur. Seçim sandıkları, kalem, diyalog, siyaset ve barışçıl yöntemlerle devam edin. Çünkü bu yollarla elde edilecek büyük kazanımlar, silahla elde edilemez. Şimdi de HDP ile AK Parti'nin Türkiye'de bir hükümet kurma noktasında anlaşmalarını doğru buluyoruz. Bu, Türkiye, Kürtler ve Ortadoğu için büyük bir kazanım olur."

PKK'Yİ SUÇLADI

Kendilerinin sadece diyalog için yardım edebileceğini de ifade eden Barzani barışın uzun bir süreç olduğunu hatırlattı.

"Tarihe not düşmek için şunu söylüyorum: Türkiye hükümeti barışçıl çözüm için olumlu adım, tavır ve hareketlerde bulunmuştur. Ancak maalesef bazı tarafların, bu imkânları değerlendiremediklerini ve bu konuda gurura kapıldıklarını gördük. PKK'ya da uzun soluklu hareket etmeleri için defalarca kez mektup gönderdim. Çünkü barış uzun bir süreçtir. Başarı için uzun zamana ihtiyaç var."

AKP'Yİ ÖVDÜ

Barzani açıklamasında şu ifadelere de yer verdi.

"AKP iktidarından önce 'Kürt' ve ‘Kürdistan' isimleri yasaktı. Bununla birlikte Kürtlere ait bütün işaretler de bu yasak kapsamındaydı. Türkiye'de barışçıl bir sürecin oluşması için her türlü çabayı ortaya koyduk.

“Uzun diyalog ve müzakerelerden sonra AKP ve Sayın Erdoğan'ın, Türkiye'de Kürtlerle ilgili önceki partilerden farklı bir düşünce ile siyaset tarzına sahip olduğunu gördük. Yaptığımız uzun uğraşlar sonucu Sayın Öcalan'ın da barış görüşmelerinin ana taraflarından biri olmasını sağladık.

“Bu, büyük bir ilerlemeydi. Çünkü AKP'den önceki hükümetlerin Sayın Öcalan'la nasıl muamele ettiklerine ve ne gibi hakaretlerde bulunduklarına şahit olmuştuk.”

DAVUTOĞLU GİBİ PKK'YE 'SİLAH BIRAK' ÇAĞRISI YAPTI

Barzani "Öcalan'ın direkt muhatap alınmasıyla olumlu sonuçlar elde edildiğini" de söyledi.

"Barış sürecinin ilk aşaması başarıyla devam etti. Ancak maalesef sonraki aşamalarda birçok engel çıktı. Kürtlerin haklarına ulaşması, güvenlik ve istikrarın sağlanması en büyük temennimizdir."

Barzani, PKK yönetiminin silahların bırakılması noktasında Öcalan ve HDP'yi yetkisiz kıldığını ve bunun büyük bir yanlış olduğunu söyledi. "Çünkü bu şekilde Türkiye'nin Sayın Öcalan ile sorunun bir tarafı olarak görüşmesinin önünü kesiyor. Bu adım, HDP'nin de siyasi baskı altına girmesini beraberinde getiriyor."

IŞİD'E MÜDAHALE

"Türkiye ve ABD'nin IŞİD'in vurulması konusunda anlaşması bize göre önemli bir adımdır. Bunun büyük sonuçları ve etkileri olacaktır.

“ABD'nin ittifakıyla yürütülen bu savaşa Türkiye'nin askeri olarak müdahil olması durumu büyük ölçüde değiştirecektir. Hepimizin, bu ilerlemeleri iyi değerlendirmesi gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 13:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
pkk
pkk - 5 yıl Önce

olan piç barzani seni de askerini de biz besledik babanı da biz besledik peşmerge saflarında babanın dönemin de bir sürü şehit verdik sen neyin peşindesin

barzo
barzo - 5 yıl Önce

barzo sen ve baban kürdistanın başına belasınız kucak meraklıları dolar ve kadınn düşkünü yaratıklar.

haın berzo
haın berzo - 5 yıl Önce

senın tarıhe not dusurmen ıcın lıder olman gerekır senın tarıhtekı yerın zaten var sayısız ıhanetlerını kım unutur rojavaya ıhanet sengale ıhanet sımdıde pkk ye sen bu kafayla daha cok kucakta baskanlık yaparsın eskortların suslu fifisi

ucuz adam barzani
ucuz adam barzani - 5 yıl Önce

ucuz ulan bunca kazanım bu kadar ucuz mu senin de sonun yakındır

XELESİNİ
XELESİNİ - 5 yıl Önce

tari̇hede şbi̇rli̇kçi̇ xai̇n şerefsi̇zdiniz şi̇mdi̇de xai̇n birafroş şerrrefsiz barzani̇

xalid bey
xalid bey - 5 yıl Önce

sayin barzanı akp ye güvenme sen kürtsün zaten kürtdün dostu yok kürtem başka

welat
welat - 5 yıl Önce

ulan alcak barzani bu kazanomları şehitlerin kanıyla kazandık ne senin nede akpnin bi faydası vardı alçak sen önçe şengaldaki mazlum halkın hesabını ver

istabul
istabul - 5 yıl Önce

olan yavşak barzani sen bir ekmek yiyorsan pkk sahende yiyorsun şimdi aklı ol ekmeğinde olma ülkeni elinde alır isterse herbıjı pkk


SIRADAKİ HABER