Barolar Birliği, 'Seçim Güvenliği Merkezi' kurdu

Kurulan merkeze 0312 988 16 70 telefonundan ulaşabilecek

Barolar Birliği, 'Seçim Güvenliği Merkezi' kurdu

Türkiye Barolar Birliği, 7 Haziran’da seçim güvenliği için “Seçim Güvenliği Merkezi” kurdu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Barolar Birliği, seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlara ulaşabilmek için telefon numarası da paylaştı.

bianet'in haberine göre, Seçim Güvenliği Merkezi’nde görev alacak gönüllü avukatlar, tüm gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70 (6 hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi’nde, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi’nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak.

Merkezde görevli avukatlar ayrıca Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

Türkiye Barolar Birliği, Türkiye genelinde Oy ve Ötesi, aynı zamanda Ankara özelinde de Ankara'nın Oyları ile birlikte çalıştığını belirterek Oy ve Ötesi'nin 45 ilde oyların yüzde 62'sini kontrol altında tutmasını beklediğini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, seçim atmosferinin normalleşmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Feyzioğlu şöyle devam etti:

“Seçimlere güvenin yitirilmesi toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlikedir. TBB Seçim Güvenliği Merkezi ile hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi, vatandaşların iradesinin özgürce sandığa yansıması, seçmenin oy hakkının serbestçe kullanabilmesi için yasal koşulların yerine getirilmesi ve takibine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 15:58
YORUM EKLE