'Barış için somut adımlar atılmalıdır'

Sendikalar ve meslek örgütleri, barış için hükümeti somut adım atmaya çağırdı...

'Barış için somut adımlar atılmalıdır'

İstanbul'da bir araya gelen sendikalar ve meslek örgütleri, Kürt sorununda kalıcı barış için hükümeti somut adım atmaya çağırdı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB, İstanbul Tabib Odası, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Belediye-İş İstanbul 2 No’lu, Belediye-İş İstanbul 4 No’lu Şube, DİSK İstanbul Temsilciliği, Cam Keramik-İş ve Petrol-İş’in ortak olarak yaptığı açıklama Makina Mühendisleri Odasında yapıldı.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, “Türkiye’de birkaç ay içinde yaşanan gelişmeler, yıllardır süren çatışmaların sona ermesi, Kürt sorununun çözümünün askeri ve güvenlik merkezli yöntemlerle değil, siyasi yöntemlerle sağlanabileceğinin anlaşılması açısından önemlidir” diye konuştu.

Hükümetin çözüm süreci başladığından bu yana taktik adımlar dışında bir şey yapmadığına dikkat çeken Kavak, “Gerek Kürt sorununda demokratik barışçıl çözümü, gerekse anayasal hak eşitlik konusunda somut adımların atılmamış olması düşündürücüdür. Türkiye’nin farklı kimlik ve inançlara sahip olan tüm yurttaşlar için hakları ve demokrasinin gerçekten tam anlamıyla hayata geçirilmesinin sağlayacak adımlar atılmadan Türkiye’de kalıcı barışın sağlanması mümkün görülmemektedir” diye konuştu.

Kavak, yıllardır akan kanın durması ve bir arada yaşamın güçlenmesi için mücadele eden kurumlar olarak yaşananlara seyirci kalmayacaklarını da vurguladı. Ortak açıklamanın ardından söz alan kurum temsilcileri de, demokrasi ve barış için mücadele edeceklerini belirtti.

(Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 11:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER