Baluken: TFF bu işe çanak tuttu

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, gündeme dair açıklamalar yaptı

Baluken: TFF bu işe çanak tuttu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken'den statlarda yaşanan saldırılar ve IŞİD ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Amedspor yöneticilerine tribünlerde yapılan saldırıya ilişkin "Türkiye'de futbolun içerisine siyaset özellikle son dönemde çok pervasız şekilde burnunu soktu. TFF bu işe çanak tuttu. Futbolda ayrımcılık, ırkçılık bilinçli şekilde yaratıldı. Amedspor yöneticilerine yapılan saldırıyı kınıyoruz" ifadesini kullandı.

FUTBOL

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in, Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasında çıkan olaylar ve Amedspor yöneticilerinin tribünde saldırıya uğramasıyla ilgili açıklaması şöyle:

"Türkiye'de futbolun içerisine siyaset özellikle son dönemde çok pervasız şekilde burnunu soktu. TFF bu işe çanak tuttu. Futbolda ayrımcılık, ırkçılık bilinçli şekilde yaratıldı. Amedspor yöneticilerine yapılan saldırıyı kınıyoruz. Amedspor'a yönelik bilinçli konsept geliştirişmiş durumda.

TFF sudan gerekçelerle taraftarsız oynama, saha kapatma, ağır para cezaları veriyordu. Kar etmeyince bunlar kazandığı maçlarla ilgili puan silme hukuksuzluğuna başvurdu. Danışıklı olarak bundan sonra maçlarda yönetici ve taraftarlarına karşı linç saldırıları organize ediyorlar. Amedspor Türkiye'de en büyük taraftar kitlesine sahip olan 4 büyüklerden biridir. Yöneticilerine yapılan saldırı bu taraftar kitlesine yapılan saldırıdır. TS- FB maçında yaşanan olayları tasvip etmek mümkün değil. Siyasi ortamın tribünleri ne kadar terörize ettiği ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi hazırladık. AKP ve ilgili bakanın herhangi bir çözüm getirmeyeceğini düşünüyoruz. Meclis'in üzerine gitmesi gerek."

KİLİS

İdris Baluken, IŞİD’in Kilis’e saldırılarının gizlenmesinin iki nedeni olduğunu savunarak şöyle devam etti:

“Birinci ihtimal bunun adeta bir danışıklı dövüş şeklinde gerçekleştiği ortaya çıkan ses kayıtlarında da görülüğü gibi Suriye’deki savaşta çözümsüzlük politikalarını devreye koymak için ‘Gerekirse füze fırlatırız’ diyen bir anlayışın yansıması olabileceği kanaatindeyiz. AKP-IŞİD ortaklığı zaten geçmişte aleniydi. AKP görünürde IŞİD’le arasına bir mesafe koydu ancak bu ilişkinin halen devam ediyor olması ve Türkiye’nin özellikle dünya devletlerinin kabul etmediği güvenlik bölgesiyle ilgili politikalarına bir meşruiyet sağlamak için danışıklı dövüş olarak ortaya çıkmış olabilir.

İkinci ihtimal ise AKP, IŞİD ilişkilerinden dolayı boyun eğen bir anlayış olabilir. Bazı kirli ilişkilerin dünyada tartışılmaması için AKP, IŞİD’in yapmış olduğu saldırıları örtbas etme yolu izliyor olabilir. Her iki durum da tehlikeli yaklaşımlardır. AKP’nin IŞİD’e karşı net tavır içinde olması gerektiğini ifade ettik. AKP hala Kilis’e saldıran IŞİD’e karşı yerel dinamiklerin mücadelesini kırmızı çizgi olarak ortaya koyuyor. Adeta IŞİD’e kırmızı bir kalkan yaratmaya devam ediyor. Kilis’e yapılan her saldırı sonrası AKP fırtına obüslerini YPG mevzilerine saldırtacak şekilde ateşleme talimatı veriyor. En güçlü önlemi IŞİD’le savaşan YPG mevzilerini bombalamak, Kandil’e hava harekatları düzenlemek, abdestsiz sokağa çıkmayın telkinlerinde bulunmak. Bu önlemler dışında Suriye yerelini ve uluslararası düzlemi ilgilendirecek olan AKP’nin ciddi politika geliştirmediğini gözlemliyoruz. Kilis halkının can ve mal güvenliği tamamen ortadan kalkmıştır. AKP’nin yapması gereken IŞİD’i rahatlatan iç ve dış politikalarından vazgeçmek. IŞİD’in içerdeki hücre yapılanmasına karşı bugüne kadar gösterdiği hoşgörülü yaklaşımdan vazgeçmelidir. Dışarıda da IŞİD’le savaşan güçlere karşı PYD ve YPG başta olmak üzere saldırılardan vazgeçmelidir.

”IŞİD’İN HEDEFİNDE HDP VE CHP VAR”

Baluken, IŞİD’in CHP ve HDP teşkilatlarına yönelik saldırılar yapacağı yönünde ciddi bilgiler olduğunu belirterek “IŞİD’in CHP ve HDP teşkilatlarına yönelik 81 ilde saldırı yapılacağına dair emniyet raporlarına dayanan haberler var. Kars Emniyet Müdürlüğü’nün diğer birimlere gönderdiği gizli belgeler basına yansıdı. Bizde de o yönlü bilgiler var. IŞİD’in CHP ve HDP’ye yönelik saldırılar yapacağına dair bilgiler var ciddi şekilde. Resmi şekilde bize iletilmiş bilgi yok” dedi.


Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 15:27
YORUM EKLE