Baluken: 'Eser'leriniz tüm dünyada sergilenecek

“Bakın, burada Kobanê'nin fotoğrafı var, IŞİD'in eseri. Burada Cizre'nin fotoğrafı var. Bu tablonun sahibinin kim olduğunu bütün dünyaya anlatmak durumunda kalacaksınız”

Baluken: 'Eser'leriniz tüm dünyada sergilenecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Meclis Genel Kurulu'nda Kürt il ve ilçelerinde yapılan operasyonların yarattığı yıkıma dair konuştu.

Baluken yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

'BÜTÜN BAŞKENTLERİNDE SERGİLEYECEĞİZ'

“Bütün dünya kamuoyu, Avrupa Parlamentosu, Birleşmiş Milletler, AKPM, İnsan Hakları İzleme Örgütü ne düşünüyor, artık raporlara yansıyor.

“Ben sadece size buradan birkaç resim göstereceğim. Biz de artık uluslararası alanda konuşmayacağız, yaptığınız tabloyu dünyanın bütün başkentlerinde sergileyeceğiz. Bu sergileri gelip gören, izleyen bütün herkes bu tablonun sahibinin kim olduğunu bilecek.

“Bakın, burada Kobanê'nin fotoğrafı var, IŞİD'in eseri. Burada Cizre'nin fotoğrafı var. Bu tablonun sahibinin kim olduğunu bütün dünyaya anlatmak durumunda kalacaksınız.'SUR, ŞIRNAK, NUSAYBİN...'

“Burada, Sur'da tarihi değerlerin yıkımı var. Burada, Palmira'da tarihi değerlerin yıkımı var. Şu gördüğümüz resim Guernica'ya ait, şu gördüğümüz Şırnak'a ait. Şu gördüğümüz fotoğraf Halep'e ait, şurada gördüğümüz fotoğraf Nusaybin'e ait. Şurada gördüğümüz fotoğraf Yüksekova'ya ait, şu benzer fotoğraflar da iki gün önce anmasını yaptığımız Srebrenitsa'ya ait.“Hendeğin olmadığı mahallelerde de yüzde 90'ı tahrip olmuş bir kent var. Dünyada kimi inandıracaksınız buna? İşte bizim söylediğimiz şey bak burada: Sur'un uydudan fotoğrafı var, bütün dünyanın elinde var bu. Bunları dünyanın bütün başkentlerine götürüp sergilediğimiz zaman siz o zaman çıkıp "100 kişinin, 150 kişinin elinde silah vardı, terörle mücadele ediyorduk" yalanını gidin söyleyin bakalım karşınıza ne cevap bulursunuz."O TABLOYU BEN DEĞİL, SİZ YAPTINIZ"

“Bu resimlerin tamamını büyütüp dünyanın bütün başkentlerinde sergileyeceğiz ve ondan sonra siz "Bu tabloyu kim yaptı, bu tablo kimin eseri?" diye anlatmak durumunda kalacaksınız. Hani, Franco'nun Picasso'ya meşhur bir sözü var ya "Guernica'yı nasıl yaptınız?" diye. Picasso'nun cevabını hatırlıyorsunuz değil mi? "O tabloyu ben değil, siz yaptınız" demişti.” (Demokrat Haber)

YORUM EKLE