Baluken: Belli ki CHP-AKP koalisyonunun taşları döşeniyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Baluken, 'CHP yönetiminin böyle bir pozisyona düşmesi büyük bir talihsizlik olmuştur' dedi

Baluken: Belli ki CHP-AKP koalisyonunun taşları döşeniyor

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesine ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın olası koalisyondaki rolünü eleştiren Baluken, “Belli ki AKP ve CHP koalisyonunun yolunun döşenmesi açısından bazı kilit taşları yerleştirilmek isteniyor. CHP yönetiminin böyle bir pozisyona düşmesi büyük bir talihsizlik olmuştur” ifadelerini kullandı.

imc'deki habere göre, Baluken’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bana çok inandırıcı gelmedi Sayın Baykal’ın açıklamaları. Baykal seçilmiş bir meclis başkanı değil, sadece Meclis’ in ilk oturumunu yönetme durumu söz konusu. Böylesi bir pozisyon için, cumhurbaşkanının görüşmesi gibi bir teamül tanık olduğumuz şey değil.

‘AKP GENEL BAŞKANI GİBİ’

“Belli ki AKP ve CHP koalisyonunun yolunun döşenmesi açısından bazı kilit taşları yerleştirilmek isteniyor. Burada cumhurbaşkanının pozisyonu tabi son derece tartışmalı. CHP yönetiminin böyle bir pozisyona düşmesi büyük bir talihsizlik olmuştur. Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı gibi koalisyon çalışmalarıyla ilgili aktif rol alıyor. Açık şekilde anayasayı ihlal etmeye devam ediyor. Kendisinin koalisyon formülleriyle ilgili herhangi bir yetkisi yok.”

‘TOPLANTININ KENDİSİ ANAYASAYA AYKIRI’

“2,5 saate yakın yapılmış olan toplantının kendisi anayasaya aykırıdır. Baykal, bütün izlenimlerimi hemen gidip genel başkana aktaracağım demesi de söz konusu. Belli, yani Sayın Baykal daha önce CHP Genel Başkanlığı’nı yapmış da bir siyasetçi. Belli ki bir aracı pozisyonunda, gayri resmi boyutta ilk görüşmeyi yapmış bulunuyor. İlk görüşmeyi Cumhurbaşkanı ile yapmış olması çok büyük siyasi hata olarak değerlendiriyorum.”

‘HDP ANA MUHALEFET POZİSYONUNDA OLACAK’

“Biz AKP’nin çözüm sürecini rafa kaldıran, partimizi hedefleştiren, son dönemde de Türkiye siyasi tarihinde görülmemiş saldırılarla karşı karşıya bırakan anlayışıyla bu saatten sonra koalisyon içinde yer alamayız. Diğer formasyonlara da baktığımızda çok fazla mantıklı görünmüyor. MHP’nin dahil olduğu bir hükümette, çözüm süreci karşıtlığını göz önünde bulundurduğumuzda, HDP’nin pozisyonu ana muhalefet işlevi gören, bir pozisyon içinde olacağını tahmin ediyorum. Parti yetkili organlarımız da bu konuda önemli tartışmayı yürütüyorlar.”

‘AKDOĞAN VE ALA NE ZAMAN KONUŞSA PROVOKASYON BAŞLIYOR’

“Dikkat ederseniz Yalçın Akdoğan ve Çözüm Süreci heyetinde bulunan Efkan Ala, ne zaman konuşmaya başlasa, hemen silahlarla ilgili toplumsal hafıza canlandırıyor. Hemen sonrasında da silahlarla provokasyon düzenlenmeye başlanıyor. Akdoğan’ın açıklamalarından sonra Diyarbakır’da kanlı bir gün yaşandı. Aslında seçim öncesinde de bunun işaretlerini vermişlerdi. HDP’ye oy vermenin kaosa oy vermek olduğunu, demokrasi için tehlike doğuracağını, B ve C planının açık olduğunu söyleyenler, Ağrı’da Mersin’de Diyarbakır’da pervasız şekilde silahlar ve bombalar patlatmışlardı.”

‘DİYARBAKIR’DA PATLAYAN SİLAHLARIN SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİ’

“Dün de Diyarbakır’da silahları patlattılar. Bunların tamamının sorumluluğu AKP hükümetidir. Şüphelerin yoğunlaştığı kişiler de Yalçın Akdoğan başta olmak üzere, heyetin üyelerinde ve Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nda olduğunu ifade etmek istiyorum.

Resmi müzakerelere geçişle ilgili AKP’nin karar vermesi gereken süreçte, AKP HDP’yi tehdit eden bir pozisyona hızla savruldu. Ya resmi müzakerelere geçilip silahların devreden çıkarıldığı aşamaya gelecekti, ya da AKP farklı yolları arayacaktı. Ortaya çıkıyor ki, resmi müzakerelerden kaçış çok bilinçli bir politika şeklinde ortaya konmuş.”

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 16:32
YORUM EKLE