Balbay, CHP’nin son referandum anketinin sonuçlarını açıkladı

CHP'li Balbay, Türkiye’nin 5 bölgesinde ‘hayır’ın önde olduğunu söyledi

Balbay, CHP’nin son referandum anketinin sonuçlarını açıkladı

CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay, partisinin referanduma dair düzenlediği son anket sonuçlarını açıkladı.

Balbay, "Ankara'da Sayın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın da önüne koyulan anketlerde Türkiye'nin 7 bölgesinden 5'inde 'Hayır'lar önde. İstanbul'da AK Parti'yle MHP'nin oy toplamı yüzde 58. İstanbul'da 'Evet'ler yüzde 51. Orada da bıçak sırtı bir tablo olduğu görünüyor” dedi.

Sputnik'in haberine göre, Referandum çalışmaları kapsamında Bursa'ya gelen Balbay, ilçelerde gerçekleştirilen programların ardından İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde 'Evet' oylarının AK Parti'nin 7 Haziran 2015'te aldığı oyların altında olduğunu savunan Balbay, "Bu, o bölgede yerel olarak geçmişte AK Parti'ye oy vermiş olanların da büyük oranda 'Hayır' yönünde bir değerlendirme içinde olduğu görünüyor. Özellikle İnegöl'de de görmüş olduğumuz, geçmişte Saadet Partisi'ne oy vermiş olanların da ciddi bir 'Hayır' kampanyası içinde olduklarını görüyoruz. İktidarın iddia ettiği gibi 'Hayır' diyenler teröristtir, sadece şu kesin 'Hayır' diyor gibi bir şey yok. Geniş bir yelpaze içinde 'Hayır' var. Toroslar'daki hava da aynı. Bir abimiz 'Her şey oldun, daha ne istiyorsun, ben hayır diyeceğim' dedi. Anadolu insanı Sayın Erdoğan'a 'Biz sana her şeyi verdik daha ne istiyorsun' diyor. Genel tablo bu" şeklinde konuştu.

Öte yandan Almanya ve Hollanda'yla yaşanan krize de değinen Balbay, 'maharetin düşman üretmek değil, dost kazanmak olduğunu' ifade etti.

"Ama şu anda Türkiye'nin ne ürettiğini çok iyi görüyoruz" diyen Balbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tüm Türkiye'ye şunu sormak istiyorum; Tamam, Avrupa bize düşmanlık etti, dik duruyorsunuz, çok büyük bir İslamofobi diye baktınız bu duruma, tamam. Bir tek İslam ülkesinden Türkiye haklıdır açıklaması çıktı mı? Varsa söyleyin. Bir tek açıklama çıkmadı. Bu büyük bir yalnızlıktır. Bu Türkiye'nin şu anda içine düştüğü, bölgesinde ve dünyada yalnızlığının bir parçasıdır.

"Komşularla sıfır sorundan, sırf sorun haline geldik. Şu anda hem ekonomimizin hem turizmimizin bu tablodan nasıl etkilendiği ortada. Bununla yüz yüze kalan kentlerimizin başında Bursa da yer alıyor. Bu tablo içinde 16 Nisan'da çıkacak güçlü bir 'Hayır'ın herkesin hayrına olacağını, iktidar dahil onların da hayrına olacağını ben görüyorum. O zaman bütün kurumlar kendi yerinde kendisini biraz daha güçlendirmek, yaraları sarmak, ileriye dönük yapılması gerekenleri konuşmak üzere planlayacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER