Bakanı protesto eden 61 öğrenciye 61 yıl hapis

Van'da 2008 Newroz'undaki protestoya hapis cezaları verildi...

Bakanı protesto eden 61 öğrenciye 61 yıl hapis

Van’da, 2008 Newroz’unda polisin iki kişiyi öldürmesinin ardından, kente gelen dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i protesto eden Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi 61 kişi hakkında, 6 yıl sonra ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ iddiasıyla birer yıl hapis ve toplam 32 bin 900 TL para cezası verildi.

2008’de üniversitenin Zeve Kampüsünde bulunan Melikşah Öğrenci Yurdunun açılışı için kente gelen AKP’li Hüseyin Çelik’i protesto eden öğrenciler hakkında, ‘Newroz katili’, ‘Katil Çelik üniversiteden defol’, ‘Van senden utanıyor’ sloganları attıkları gerekçesiyle, ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ ve ‘İstiklal Marşı’nı aşağılama’ iddiasıyla dava açıldı.

Van Sulh Ceza Mahkemesi 6 yıl sonra verdiği kararda, Öğrenciler Abdullah Ölmez, Yavuz Akça, Bayram Kuzu, Faris Demir, Salih Şahin, Barış Tosun, Ferci Aslankan’ı birer yıl hapis cezası ve toplam 32 bin 900 TL para cezasına çarptırdı. 1 yıl hapis cezası ise ertelendi.

Öğrencilerden Yavuz Akça’nın avukatı Baran Bilici, öğrencilerin meşru protesto hakkının bile suç olarak görüldüğünü ve hukuka aykırı bir şekilde cezalandırıldığını belirtti.

Bilici, Mahkeme hangi akla hizmet böyle bir karar veriyor anlamış değiliz. Bakan öğrencilerden şikayetçi olup cezalandırılmaları için elinden geleni yaptı.

Devletin bakanı protesto eylemine tahammül etmezken, 2008’de polis şiddetinden iki kişi yaşamını yitirmesine göz yumuldu. Bunu yapan polislerden hesap soran bir hukuk yok” şeklinde konuştu. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 16:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER