Bakan Soylu: ABD, IŞİD'i PKK ile anlaştırdı

Bakan Soylu: ABD, IŞİD'i PKK ile anlaştırdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir otelde düzenlenen "Genel Güvenlik ve Uyuşturucuyla Mücadele Toplantısı"nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Afganistan ziyaretinde 'yabancı savaşçılar' meselesinin konuşulduğuna söyleyen Soylu, "DEAŞ, Amerika'nın tezgahıyla beraber dağıldı ya güya. Hem imal etti Amerika, başımıza, coğrafyamıza bela etti hem de PYD ve PKK ile anlaştırdı. Ondan sonra da 'İstediğiniz yere gidebilirsiniz' dedi. Şimdi o, öyle diyor da biz de etrafımızdaki ülkelerle 'Bunlar nereye gelecek, hangi tedbirleri alacağız?' diye bir anlayışı gerçekleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'ya büyük iyilik yaptığını savunan Soylu, "Avrupa, Türkiye'ye minnet duymak zorunda. 2015'te 850 bin yasa dışı göçmen, buradan Yunanistan tarafına geçti. 2016'da bu rakam 150 bin, şimdi 28 bin civarında. Türkiye, sadece uyuşturucuyla, PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C ile mücadele etmiyor. Türkiye, yasa dışı göçle de mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

"Hiçbirimiz, 'DEAŞ' diye sapkın bir örgüt çıkabileceğini ve bunu güzel İslam dinimizi bambaşka bir yorumla, bambaşka bir noktaya taşımaya çalışacağını ve bununla bizim mücadele etmek durumunda kalabileceğimizi düşünmüyorduk. Hiçbirimiz, Paris'te, Londra'da, Hamburg'da, G-20 Zirvesi'nde sokakların karışacağını, güvenlik kuvvetlerinin zor tedbir alacağını, tam tersi yurt dışına gidildiği zaman ağır silahlı makinelerle özel harekat polislerinin veya güvenlik görevlilerinin sokaklarda rahat bir şekilde gezeceğini ve bunun yeni normların bir parçası olabileceğini düşünmüyorduk. Hiçbirimiz, 'Acaba AVM'de bir problem olur mu?' diye aklımızdan geçiriyor değildik. Hiçbirimiz, birtakım araçların Hakkari, Adana, Van ve Şanlıurfa'dan kendi rotalarından Ankara'ya bomba yüklü gelebileceğini, Ankara'nın göbeğinde bu bombaları patlatabileceğini ve masum insanların sadece ve sadece dünyadaki kaosu biraz daha artırabilmek ve insanları endişeye sevk edebilmek için demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden insanların ayrılıp kendi devletlerine olan anlayışını ve devletlerine olan güvenini sarsabilme noktasına gelebileceğini düşünmüyorduk. Maalesef 21. yüzyıl önümüze böyle bir süreç koydu. Bunun ne kadar gidebileceğini bilmiyoruz. Ne dünya eski dünyadır, ne Türkiye eski Türkiye'dir."

"2017'de 20 bin ton eroin yakalandı. Bu, önemli bir rakam. Biz Avrupa'nın bu konudaki birinci ülkesiyiz. Basit bir mesele var, Avrupa, sentetik uyuşturucu imal ediyor. Hollanda, Belçika, Avusturya, hatta Almanya'da, bütün ülkelerde sentetik uyuşturucu imal ediliyor. Bunları Türkiye'ye, Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya ve diğer ülkelere göndermeye çalışıyorlar. Hedef, yani kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir ülkeyiz. Bir de Suriye'de yine Avrupa ayaklı bunu üreten ve oradan hem Ortadoğu hem de Türkiye'ye gönderen yeni fabrikalar oluşmakta."

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 16:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sen
Sen - 3 yıl Önce

Isite kim destek verdise serefsiz alcaktir kimki birine hakaretler edib sonra kolesi olduysa daha buyuk soysuz alcaktir

Ferhat
Ferhat - 3 yıl Önce

kendini bir Sey saniyor Sizde Silinip yok olacaksiniz

Osman KAYA
Osman KAYA - 1 yıl Önce

Sayın bakan ,siyasi acziyet itirafında bulunuyor. Söylenenlerin hepsinin olabilececeğini , özellikle siyasilerin tahmin etmesi gerekiyor. ABD, DEAŞ'ı kurdu, bir yanılgı. ABD, DEAŞ'ı PKK ile anlaştırdı daha büyük yanılgı.

SIRADAKİ HABER