Bakan Fakıbaba’dan ucuz et açıklaması

Fakıbaba, ucuz et satışını 6 tondan 10 tona çıkaracaklarını açıkladı

Bakan Fakıbaba’dan ucuz et açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, ucuz et satışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Et satışının piyasa oturana kadar devam edeceğini söyleyen Fakıbaba, ucuz et satışının 6 tondan 10 tona çıkarılabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde başlatılan uygulama kapsamında iki büyük market zincirinde kıymanın kilogram fiyatı 29 TL'den, kuşbaşı da 31 TL'den satılmaya başlanmıştı. İki zincir markete ayda 6 bin ton karkas et satılacağı duyurulmuştu.

 Bakan Fakıbaba’nın açıklaması şöyle:

 "Benim dar gelirli vatandaşlarımın lütfen et yemesini kolaylaştırın. Bana verilen ilk direktif budur. Bu konuda, her gün ben takip ediyorum. Mümkün olduğu kadar, bizim amacımız dar gelirlilere gitmek.

Sabah saat 11'de tükendi, bu yeniden gelecek demektir. 80 milyona et vereceğiz diye bir iddia ile çıkmadık zaten.

Biz elimizden geleni yapıyoruz zaten. Desteklerimiz var, dışarıdan buzağı ithalatımız var. Üreticilerimize destekler var. İnşallah göreceksiniz, kısa zamanda özellikle küçük aile işletmelerini devreye sokacağız.

Küçük aile işletmeleri. Özellikle kadını sigortalı yapabilecek bir sistem, kadının bakabileceği beş tane büyükbaş hayvan, 30 tane küçükbaş hayvan vereceğiz. Onu sigorta yapacağız, gerekirse ahır yapacağız. Bu konuyla ilgili da çalışmalarımız var.

Bunu daha önce belirlenmiş olan cazibe merkezi illeri içerisinde düşünüyorum. Bunları inşallah 2018'de, şu anda arkadaşlar çalışmalar yapıyorlar. 23 ilde özellikle, işsizlik oranlarının çok fazla olduğu, özellikle kadın kardeşlerimizin ekonomik özgürlüğünü kazanmaları adına bu projelerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.

Fakıbaba, ihalenin sadece BİM ve A-101'e verilmesinin nedenini ise "İhale şartnamesine sadece onlar uyuyordu. 81 ilde şubesi olma şartı vardı" diyerek açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 21:40
YORUM EKLE