Bahçeli’den sonra Şentop: Anayasa teklifi geçmezse seçime mecburuz

Şentop, ilk turdaki oylamaların önemli olmadığını, sayılara bakmanın doğru olmayacağını söyledi

Bahçeli’den sonra Şentop: Anayasa teklifi geçmezse seçime mecburuz

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, anayasa değişiklik teklifinin Meclis Genel Kurulundan geçmemesi halinde Türkiye'nin seçime gidebileceğini söyleyerek, "Bu şartlar, Türkiye'nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye'yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi" dedi.

Şentop, TBMM Genel Kurulunda görüşülen anayasa değişiklik teklifine ilişkin soruları yanıtladı.

Bir maddenin düşmesi halinde teklifin geri çekilip çekilmeyeceğine yönelik soru üzerine Şentop, "Metin, Genel Kuruldan geçmezse, o zaman hiçkimse seçim istemiyor diyelim ama Türkiye seçime mecbur kalır." değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, siyasetle en ufak bir ilgisi olan kişinin, bunu böyle değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek, "Bu şartlar, Türkiye'nin yaşadığı süreç, vesaire hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye'yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi." diye konuştu.

Birinci tur oylamalardan çıkan sonuçlara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şentop, ilk turdaki oylamaların önemli olmadığını, sayılara bakmanın doğru olmayacağını söyledi.

Şentop'tan önce MHP lideri Devlet Bahçeli'de anayasa değişikik teklifinin geçmemesi halinde seçime gidilmesi gerektiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 22:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER