Bahçeli: Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmeli

CHP ve İyi Parti'yi eleştiren Bahçeli 6 maddelik çağrı yaptı

Bahçeli: Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası” çağrısını eleştirdi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun baskın bir seçim durumunda Gelecek ve Deva partilerine milletvekili verilebileceği yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Bahçeli, “Türkiye’nin ve siyasi hayatımızın üzerindeki kabus bulutlarının dağıtılması için şu hususların gündeme alınması ve bir an önce hukuki ve ahlaki bir temele kavuşturulması sağlanmalıdır” diyerek 6 maddelik çağrı yaptı:

1– Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmelidir.
2– Seçim Kanununda düzenlemeler yapılmalıdır.
3– TBMM İç Tüzüğü mutlaka yeni baştan gözden geçirilmeli, yeniden yazılmalıdır.
4– Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalıdır.
5– Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır.
6– Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemeler süratle gerçekleştirilmelidir.

‘ESEF VERİCİ TALİHSİZLİK’

Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası” önerisine yanıt verdi ve bu öneriyi ‘FETÖ projesi’ olarak değerlendirdi. Yazılı açıklamam yapan Bahçeli, “İP’in Memleket Masası önerisi, buna CHP’nin sıcak ve sempatik yaklaşımı, marjinal ve marazi partilerin Meclis’te grup kurabilmeleri maksadıyla milletvekili transfer sezonun tekraren açılması Türk siyasetinin esef verici talihsizliğidir” dedi.

Bahçeli, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin ittifak içinde olduklarını kaydederek, “İP’in HDP’yle ilgili samimiyetsiz açıklamaları, bu çerçevede eleştiri seviyesini kumandalı şekilde yükseltmesi aleni bir rol paylaşımının tezahüründen başka bir şey değildir. İP’e biçilen kurnaz ve kurmaca görev HDP kamburunu sözde hafifletmek, CHP’nin manevra alanını genişletip toplumsal mizanda zilletin imajını tahkim etmekten ibarettir” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı’nın HDP ile ‘danışıklı dövüş’ içinde olduğunu savunan Bahçeli, şunları söyledi:

“Karşımızdaki tablo ancak şeytan tarafından hazırlanabilecek, ince işçilikle ve kuyumcu titizliğiyle servis edilebilecek bayağı bir projedir. Bu projenin müellifi terörist başı Fetullah Gülen, müstahdemi ise zillet ittifakını teşkil eden siyasi husumet cephesidir. CHP Genel Başkanı’nın Gelecek Partisi’yle Deva Partisi’ne grup kurabilmeleri amacıyla milletvekili verme taahhüdü aynısıyla 2018’deki rezalet ve melanetin yenilenmesi, bir kez daha yeşertilmesidir. Demokrasi ve millet iradesine vahim bir suikast niteliği taşıyan bu ahlaksız teklifin siyasetin saygınlığıyla birlikte Gazi Meclisi’mizin güvenirliğine kesif bir saldırı olduğu da tartışmasızdır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
zamane
zamane - 13 ay Önce

mhp de oltaya geldi akp nin günahları mhp ye de pahalıya patlıyacak.

SIRADAKİ HABER