Bahçeli'den Kerkük tepkisi: Türkmen yurtları asli sahiplerinden koparılmak istenmekte, buna izin verilmemeli

Bahçeli, Kerkük'ün referanduma katılma kararına tepki gösterdi

Bahçeli'den Kerkük tepkisi: Türkmen yurtları asli sahiplerinden koparılmak istenmekte, buna izin verilmemeli

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, dün yaptığı açıklamada, 25 Eylül’de yapacakları bağımsızlık referandumundan geri atmayacaklarını yinelerken, Kerkük’ün de referanduma katılma kararı alması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tepkisini çekti.

Bahçeli, referanduma engel olunmasını isteyerek, “Türkiye bu hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı” dedi.

Bayram mesajı yayınlayan Bahçeli’nin açıklamasında şu konular öne çıktı.

Peşmerge yönetimi 25 Eylül’de yapmayı planladığı sözde Kürdistan referandumunda hala inat ve ısrar etmektedir. Bunun yanında, 29 Ağustos’ta toplanan Kerkük Vilayet Meclisi’nin sözde referanduma Kerkük’ü de dahil etme kararı rezaletler ve hıyanetler serisine yeni bir ilavedir.

Türkiye her türlü ihtimali stratejik ve milli güvenlik şuuru kapsamında planlamalı, güney sınırları boyunca senaryosu yazılan hain ve hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı, fitneyi odağında etkisiz hale getirmelidir. Türkmen yurtları asil ve asli sahiplerinden koparılmak istenmektedir. Buna izin verilmemeli, buna asla müsaade edilmemelidir. Çünkü Türkmeneli Türk’ün öz yurdudur. Kerkük Türk’tür, mütecaviz emel, hedef ve etnik soykırıma tabi tutulamayacaktır.

Türkiye’nin hassas ve kırılgan gündemi devamlı surette kökleşirken, gönül coğrafyalarımızdan gelen kara ve acı haberler bizleri derinden üzmektedir. Müslümanlar zalimlerin, insan canından, insan kanından nemalanan gaddar ve barbarların kurbanı olmaktadır. Maalesef Myanmar’ın Rakhayn Eyaletinde 25 Ağustos’tan beri, önceki vahşetleri mumla aratacak bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır.

Güvenlik operasyonları bahanesi altında binlerce Müslüman’ın katledilmesi insanlığın gözleri önünde cereyan etmektedir. İnsani kriz felaket boyuttadır. Myanmar’da çocuk, kadın, yaşlı demeden sivil ve masumların hedef alınması şiddet ve dehşetin boyutundaki korkunç ve kahredici gerçeği çok net ortaya koymaktadır.

Türkiye her türlü ihtimali stratejik ve milli güvenlik şuuru kapsamında planlamalı, güney sınırları boyunca senaryosu yazılan hain ve hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı, fitneyi odağında etkisiz hale getirmelidir. Bizi biz yapan, bizi köklerimize ve kimliğimize sımsıkı bağlayan bağlardan birisi de böylesi anlam dolu gün ve dönemlerdir. Altın çağını yaşayan ihanetin, zincirlerinden boşalan kötü niyetin hak ettiği ders ve karşılığı almasını inanç ve kararlıkla temenni ediyor ve bu yolda her şeyi göze alıyoruz. Tehdit edilen güvenliğimizin, sarsılan muhabbetimizin korunmasını arzu ediyor, bunu bekliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki, biz Türk milletinin sözünü, değerlerini ve hedeflerini heyecanla taşıyoruz. Biz Türk milletinin varlığını, bağımsızlığını ve bin yıllık kardeşlik hukukunu cesaretle savunuyoruz. Son yurdumuza gözümüz gibi bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz. Üzerine gölge düşmemesi, sırtına hançer saplanmaması için teyakkuz halinde bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2017, 08:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 2 yıl Önce

Bu bok herifi ciddiye alan var mı Türkmeneli anasının yurduymuş

ramzan öztürk
ramzan öztürk - 2 yıl Önce

şöyle bir bakalım. barzanin sadama gönderdiği mektupta; sayın başkanım deyip davet etmesi ve yüzbinlerce kürdün öldürülmesi; yani kendi halkına ihanet etmesi...şimdi barzani kendi ülkesini kendi aşireti ile yönetmesi. şimdiye kadar tüm olan hırslıklr vesyare hepisini gizlemek...acaba sadama ve diğer bazı devletlere biat eden barzaninin bağımsız devlet anlayışı şu olabilir mi; sözde bağımsız devlet ama gerçekte tam bağımlı küle bir devlet olmasın sakın....evet mhp yi saymıyorum( o zaten belli); neden acaba bazılarından sadece cılız bir ses çıkıyor barzaniye; yoksa bağımsız olduklarında o bazı iktidarlar daha fazla at koşturacaklar ve arzanin aşiretini pardon bağımsız olarak düşündüğü devletini bunlarımı peşkeş çekecek. bağımısız lık iyi olabilir; fakat barzaninin tabirinde tam bağımlı küle bir devletten başka bir şey olbamya bilir. bazılarınında cılız sadece kendi fşt tabanını memnun etmek için cılız bir ses fakat: gerçekte kendi iktidarını tam bağımlı barzani aşireti.....

SIRADAKİ HABER