'Babacan partisi, çıkış erteleme kararı aldı'

Ahmet Davutoğlu'nun, en geç iki hafta içinde partisinin kuruluş dilekçesini verip tabelasını asmış olması bekleniyor

'Babacan partisi, çıkış erteleme kararı aldı'

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya,  AKP’nin kurucularından Ali Babacan ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere dair gelişmeleri değerlendirdi.

Kurulacak yeni partilerin kadrolarında kimlerin yer alacağı belli olmaya başladığından bu yana “Kimden daha çok koparır?” hesapları yapılmaya başlandı.

Sarıkaya’ya göre, yeni kurulacak partiler sadece AKP’nin yanı sıra Millet İttifakını da etkileyecek.

ANAP ve DYP kadrolarının Babacan’la hareket edeceğini ifade eden Sarıkaya, "TBMM kulisindeki sohbetlerden de görüyorum ki, geçmişte ANAP ve DYP kadroları içinde yer almış isimlerden bazıları da Babacan ile birlikte hareket etmeye başlamış" dedi ve ekledi,  “Bu da gösteriyor ki iki yeni parti sadece Cumhur İttifakı'nın bileşenlerini değil, Millet İttifakı'nı da etkileyecek”

Ali Babacan kesimi ise çok daha kapalı ve bir o denli de gizli müzakerelerini sürdüren yapıda.

Birlikte hareket ettiklerini belirten bazı isimlerin aktardıklarına göre daha önce aralık sonunda kurmayı planladıkları partiyi biraz daha ileri tarihe, ocak ayının ikinci yarısına bırakma gibi düşüncenin ortaya çıktığı öne sürülüyor.

Sarıkaya'nın aktardığına göre nedenini de şöyle açıklamışlar:

“Davutoğlu resmi kuruluşun son aşamasında; ilk kurulan olunca kamuoyu gündemi de onun etrafında oluşur. Bu tartışmanın gölgesinde bizim de kuruluşumuzu ilan etmemizin doğru olup olmayacağını, bir zaaf yaratıp yaratmayacağını tartışıyoruz…”

Bundan dolayı kuruluşu Aralık’ın 20’si yerine, 2-3 hafta daha geciktirip ocak ayında açıklamanın kamuoyu dikkatini toplamak açısından yararlı olacağı kanaatinde oldukları belirtilen Babacan ekibi, parti programının “yeni sosyolojiye” öncelik verdiğini belirtiyor.

Yani, beyaz yakalılar diye de tanımlanan, çalışıp kazanan, eğitimli, kadın ve gençlerin de arasında bulunduğu, diğer kesimleri çabuk etkileyen kadrolar...

Sarıkaya, "TBMM kulisindeki sohbetlerden de görüyorum ki, geçmişte ANAP ve DYP kadroları içinde yer almış isimlerden bazıları da Babacan ile birlikte hareket etmeye başlamış" diyor ve ekliyor:

"Dikkat çeken ise ANAP ve DYP’nin yönetim erkleri içinde de yer alan kadroların 2007 sonrasında partileri dağılınca son 12 yıldır bulundukları zemin. Çünkü ağırlıklı bölümü CHP’yi desteklemiş, hatta son yerel seçimde önemli roller üstlenmiş, referandum ve genel seçimde etkisi büyük olmuştu. Bazıları da İYİ Parti bazıları da MHP saflarında yer tutmuştu. Bu durumda Babacan’ın partisi Cumhur İttifakı'nın iki partisi AK Parti ve MHP’den mi, yoksa Millet İttifakı'nın bileşenlerinden mi daha fazla alacak? Eğer ki yeni sosyolojiye dönük kadrolara açılım yapacaksa bu kesim daha çok CHP ile özdeşti ve son dört seçimdir oy tercihlerini bu yönde kullanıyordu. Bu da gösteriyor ki iki yeni parti sadece Cumhur İttifakı'nın bileşenlerini değil, Millet İttifakı'nı da etkileyecek."

Yazının tamamı burada.

Kaynak: Habertürk

YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan Ersoy
Volkan Ersoy - 1 yıl Önce

Ali Babacan Endüstri Mühendisi olduğu için sistemsel bir yaklaşımda bulunuyor. Evrensel olacak ama önce insan olacak diyor. Felsefesini anlayıp da kabul edenler ile başarlı olabilir. Gerçekçi olursak iblis bu tip şeylere önce yardım eder sonra hadi yolunuz açık olsun ben Allah'dan korkarım der.

SIRADAKİ HABER