Babacan'dan döviz açıklaması: Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer

"Yani piyasada paraya ihtiyacı olanlar elindeki varlıkları Merkez Bankası'na veriyorlar ve oradan nakit çekiyorlar şu anda piyasa öyle fonlanıyor"

Babacan'dan döviz açıklaması: Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer

DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımla bugün dolar ve euroda yaşanan tarihi rekorlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin ekonomik durumunu “durgunluk içinde enflasyon” olarak değerlendiren Babacan, hükümetin tedbir paketlerini devreye sokabilmek için Merkez Bankası’nı kullandığını ifade etti.

Babacan, “Kur niye artıyor diye soruyorlar, niye artacak? Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer” diye konuştu.

Ali Babacan'ın bugün yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamaları şöyle:

"Türkiye'nin gidişi açıkçası ciddi bir ekonomik bir durgunluk ama aynı zamanda enflasyon. Yani durgunluk içinde enflasyon. Niye? Çünkü hükümet, bu tedbir paketlerini devreye sokabilmek için Merkez Bankası'nı kullandı. Zaten hazinede para yoktu biliyorsunuz.

Kriz öncesi Merkez Bankası'nın yedek akçeleri bile hazineye aktarıldı, sıfırlandı. Merkez Bankası'nın 2019'da kârı o yılın yedek akçesiyle beraber Ocak 2020'de hemen Hazine'ye devredildi, dolayısıyla hazinede para yok. Yani para nereden bulunuyor? Merkez Bankası para üretiyor.

Peki Merkez Bankası nasıl üretiyor bunu? İşte bankalar ellerindeki teminat niteliğindeki kağıtları veriyorlar, onun kapsamı genişletildi, oradan Merkez Bankası'ndan para alıyorlar. İşsizlik Fonu elindeki kağıtları veriyor, Merkez Bankası'ndan para alıyor.

Yani piyasada paraya ihtiyacı olanlar elindeki varlıkları Merkez Bankası'na veriyorlar ve oradan nakit çekiyorlar şu anda piyasa öyle fonlanıyor."

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 23:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
başka neden
başka neden - 11 ay Önce

bir de para basılıyor doğru yerde değerlemesi yapılması gerek yani o para ile gidip bir buğday alınsa veya bir sanayi işgücü ile değerlense oda yok.o parayı hemen altına dolara euroya çevirirsen tabi düşer

SIRADAKİ HABER