Babacan'dan Boğaziçi Üniversitesi'ne seçimsiz rektör atanmasına tepki

Özgürlük kayyım atamalarıyla sağlanamaz

Babacan'dan Boğaziçi Üniversitesi'ne seçimsiz rektör atanmasına tepki

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu'nun atanmasına tepki gösterirken, "Özgür bir akademi istiyoruz" dedi.

Babacan, Twitter hesabından Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin açtığı hashtag'e destek verirken, şu ifadeleri kullandı:

"Üniversiteler özerk olmalıdır. Ülkemizin özgür akademiye, özgür bilim insanlarına ve üretken öğrencilere ihtiyacı var. Bu özgürlük ve üretkenlik, kayyım atamalarıyla sağlanamaz. #KayyumRektörİstemiyoruz. Özgür bir akademi istiyoruz."

2016 yılında seçilmiş rektör Prof. Gülay Barbarasoğlu'nun yerine danışmanı ve yardımcısı Prof. Mehmed Özkan'ın atanmasıyla başlayan süreç, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okul dışından bir atamayla devam ediyor. Haliç Üniversitesi rektörü olan Prof. Melih Bulu, gece yarısı yayımlanan kararla Boğaziçi Üniversitesi rektörü olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 14:54

YORUM EKLE
YORUMLAR
her kurumun bir işlevi var.
her kurumun bir işlevi var. - 3 hafta Önce

üniversiteler yeni buluş icat için doğası gereği herşeye muhalif olmalı gerekirken siyasal iktidarın kontrolün baş sallayan bir kurum olmuşlarsa artık orada bilim üretilmez askeri kurum gibi emir komuta işler.yani askeri kurumla ne farkı var biri söylesin.

SIRADAKİ HABER