Aysel Tuğluk'tan özür geldi

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk Kürtlerden özür diledi ...

Aysel Tuğluk'tan özür geldi

Diyarbakır İnsan Hakları Derneği, Mezopotamya yakınlarını kaybedenler Derneği (MEYADER) ve yakınlarını kaybedenler derneği (YAKAY-DER)in düzenlediği "Türkiye'de Toplu Mezarlar Gerçeği" konferansı Kayapınar Belediyesine ait Cigerxwin Kültür merkezinde düzenlendi. DTK genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, İnsan Hakları Örgütleri ve kayıp yakınlarının katıldığı konferans, toplu mezarlarla ilgili olarak gösterilen bir sinevizyon gösterimi ile başladı. Sinevizyon gösterimi sırasında bazı kayıp yakınları ağlarken, konuklara Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça olarak 4 dilde çevrim yapılarak sunuldu.

Demokratik Toplum Kongresi genel başkan yardımcısı Van miletvekili Van Milletvekili Aysel Tuğluk, ülkenin acıların en vahşetini yaşadığına dikkat çekerek, "Bu devlet Kürtlere karşı öyle bir acımasız savaş yürüttü ki, hala ölülerimizin mezarlarını dahi bilmiyoruz. O kadar çok öldürdü ki, her dere de her çöplükte çocuklarımızın, gençlerimizin kemikleri ile karşılaşıyoruz. Acımızı 3'e 10'a katladılar. İnsanlık dışı ne varsa onu yaptılar. Ölülerimize bile işkenceler yaptılar. Gözlerini oydular ve kulaklarını kestiler. Köylerimiz yakıldı ve insanlarımız evsiz bırakıldı. Akıllara gelmeyecek uygulamalara tabi tuttular. Neden yaptılar? Gençlerimiz ve çocuklarımız onurlarına sahip çıktıkları için yaptılar. Biz bu duyguları 90 yıldır yaşıyoruz. İsyan başladığında ise toplu katliamlar yapılıyor. Bu devlet insaf sınırlarını aşmış olup, artık bu halktan özür dilemelidir. Bunu yapan ırkçı ve faşizanlar halktan özür dilemedikçe bu halk onları affetmeyecektir. Türkiye ve Kürdistanı toplu mezarlara çevirdiler. Hala binlerce ana çocuklarının en azından bedenlerine sarılmak istiyor. Bu uygulamaları yapanlar mahkûm edilmelidir. Bu toplu mezarlar açılmazsa, bu devlet bunu yapmazsa biz tırnaklarımızla toprağı kazarak bunları ortaya çıkaracağız. Sayın Öcalan diyor ki, vicdanınız varsa hakikatleri araştırma komisyonu kurulsun. Ben sizden biri olarak, bir siyasetçi olarak barışı sağlayamadığımız için özür diliyoruz" dedi.


milliyet

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
sakine aslan
sakine aslan - 9 yıl Önce

Sizin niyetiniz üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? Ne biçim başlık bu nereye çekseniz gider.Son sıralardaki başlıklarınızı güzel bulmuyorum.Onu yazmak istemiştim.

SIRADAKİ HABER