Aylin Nazlıaka'dan Gökçek'e cevap

CHP'li vekil Aylin Nazlıaka, Melih Gökçek'in suç duyurusuyla ilgili konuştu...

  Aylin Nazlıaka'dan Gökçek'e cevap

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisi hakkında bulunduğu suç duyurusuyla ilgili, "Ben hakikaten bu suç duyurusunu gülünç olarak addediyorum. Çünkü Anayasanın 56. maddesi ve Çevre Kanunu uyarınca bizim yaptığımız tüm yurttaşlara verilmiş olan bir ödevdir" dedi.

Nazlıaka, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hatay'da düzenlenen izinsiz gösteri sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ailesine başsağlığı dileyerek, "Artık yeter, yetti. Yetmedi mi, daha kaç can kaybedeceğiz " diye sordu. Nazlıaka, devleti sağduyulu olmaya davet etti.

"BEDELİNİ ANKARA HALKI ÖDEYECEK"

ODTÜ arazisinden geçecek yolun iddia edildiği gibi Eskişehir yolunun trafiğini azaltmayacağını, bu sorunun bir bölgeden başka bir bölgeye taşınacağını vurgulayan Nazlıaka, Gökçek'in metro konusundaki beceriksizliğinin bedelini bütün Ankara halkının ödeyeceğini belirtti.

Gökçek'in, bu projede de bir çok hukuksuzluk yaptığını belirten Nazlıaka, "Ankara Büyükşehir Belediyesi, henüz Belediye Meclisi tarafından onaylanmamış, askıya çıkartılmamış, halkın görüş ve önerisine sunulmamış ve İmar Kanunu uyarınca askıdan indiği tarih itibariyle kesinleşmesi gereken planlardan çok önce yol ihalesine çıkmıştır. Söz konusu ihale, onay sürecinden bir sene önce yapılmıştır" dedi.

"GÖKÇEK'İN KONUŞMASI ÜSLUPSUZ"

Ankara'nın, hukuksuzluğu bir yönetim anlayışı haline dönüştüren ve kentte yaşayanların ne düşündüğünü önemsemeyen bir belediye başkanı tarafından yönetildiğini belirten Nazlıaka, şöyle devam etti:

"Ankara'nın çoğulcu ve katılımcı bir yönetim anlayışına ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Şimdi kendisi 'yargıda benim, hukukta benim ve istediğimi yaparım. Bu şehri derebeylik anlayışıyla yönetmeye devam ederim' diyen kişilere karşı mücadele etmek bizim boynumuzun borcudur. Onun için biz bundan sonra da bu haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde başka hukuksuzluk, yolsuzluk belgelerine dikkatlerinize sunacağım."

Nazlıaka, gazetecilerin, ODTÜ'de işçilere kimlik sormasıyla ilgili sorusu üzerine, "Kendisinin yaptığı konuşma son derece üslupsuzdur. Her söz sahibine aittir. Burada asıl hedefi beni emekçiyle karşı karşıya getirmektir. Ama ben duruşumu CHP'de siyaset yaparak emekçinin yanında yer alarak göstermiş olan birisiyim. Onun için hiç beni emekçiyle karşı karşıya getirmeye kalkmasın" diye konuştu.

"HUKUKSUZLUK VAR"

İnşaat alanında bazı arkadaşlarının uyarısıyla üzerine turuncu gömlek olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi personeli yazan ancak AK Parti Gençlik Kolları'ndan olduğu sanılan bazı kişilerin kimliklerini göstermelerini istediğini anlatan Nazlıaka, şunları söyledi:

"Bu arkadaşlar da ne tesadüftür ki 'ya işe başladıkları ilk gün olduğunu' ya 'kimliklerini kaybettiklerini' söylediler. Orada bir hukuksuzluk olduğu gerçektir. Kendisinin benimle ilgili olarak suç duyurusunda bulunmasına gelince, hakikaten kendisi kanunlardan bihaber. Ben hakikaten bu suç duyurusunu gülünç olarak addediyorum. Çünkü Anayasanın 56. maddesi ve Çevre Kanunu uyarınca bizim yaptığımız tüm yurttaşlara verilmiş olan bir ödevdir. Ama buna ek olarak benim hem bir milletvekili hem de bir vatandaş olarak oradaki hukuksuzluğu, oradaki imar kirliliğini kamuoyuna duyurmak aynı zamanda da görevimdir." (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 23:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER