Ayhan Bilgen: Başkanlık konusundaki net tutumumuzun bedelini ödüyoruz

Ayhan Bilgen olağanüstü parti meclisi toplantısı öncesinde değerlendirmelerde bulundu

Ayhan Bilgen: Başkanlık konusundaki net tutumumuzun bedelini ödüyoruz

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) sözcüsü Ayhan Bilgen, olağanüstü parti meclisi toplantısı öncesinde konuştu.

Belediyelere kayyım atanması ve eş başkanların gözaltına alınıp tutuklanmasıyla ilgili konuşan Bilgen, "Başkanlık hesabıyla partimiz adeta diyet gibi kurban gibi feda edilmek isteniyor. Başkanlık konusundaki net tutumumuzun bedelini ödüyoruz" dedi.

Parlamentodaki faaliyetlerin devam edip etmemesiyle ilgili de bilgi veren Bilgen, salı gününe kadar durumu netleştirmeye çalışacaklarını söyledi.

HDP Parti Meclisi, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin gözaltına alındığı günden bu yana ilk kez HDP Genel Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

HDP Sözcüsü Bilgen, toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Dün gece ve bu sabah 4 ilde belediyelere kayyum atandığını ve seçilmişlere yönelik tutuklamaların devam ettiğini hatırlatan Bilgen, iktidarın gasp yoluyla belediyelere el koyma planını sürdürdüğünü söyledi. Bilgen, kayyum atama planının Şark Islahat Planı ile benzer olduğunu kaydetti.

Bilgen bugüne kadar üçü büyükşehir olmak üzere 34 belediyeye kayyum atandığını, 52 yerde görevden alma gerçekleştirildiğini, 39 belediye eşbaşkanının tutuklandığını hatırlattı. Bilgen "Biraz önce de DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek gözaltına alındı. Başkanlık yolunda Partimiz birilerine bir diyet gibi, bir kurban gibi feda edilmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

'MECLİS KARARINA İLİŞKİN SÜREÇ HIZLANACAK'

HDP Parti Meclisi'nin Ankara’da toplanmasının engellenmesi üzerine Merkez Yürütme Kurulu ve Meclis Grubu'nun Diyarbakır’da acil bir toplantı yaptığını hatırlatan Bilgen şunları söyledi: "MYK ve Meclis Grubu olarak ortak toplantı yapmış ve bir karar almıştık. Meclis organlarındaki çalışmalarımızı durdurmuştuk. Demokrasi mücadelesi sadece Meclis’te yürütülecek bir çalışma değildir. Asıl kararı almak üzere çeşitli toplantılar, ziyaretler ve halk buluşmaları yapmayı ve nihai kararı vermeyi belirlemiştik. Bunu da paylaşmıştık. Geçen sürede, devam eden tutuklamalar, eşbaşkanlarımıza uygulanan tecrit, Türkiye’deki Anayasa tartışmaları dolayısıyla acil Parti Meclisi toplantısı kararı aldık. Bugün arkadaşlarımızla Meclis çalışmalarıyla ilgili tutumunuzu konuştuk. Genel eğilim, Meclis kararına ilişkin sürecin hızlandırılması yönünde. Bu nedenle bugün acil bir MYK toplantısı yapacağız."
 
İlerleyen günlerde HDP İl Eşbaşkanları ile de bir toplantı yapmayı planladıklarını dile getiren Bilgen, "Meclis’teki çalışmalara katılma-katılmama kararımızın alınmasını hızlandıracağız" dedi.
 
'DEMOKRASİ VE DİYALOG DIŞINDA ÇÖZÜM YOK'


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pakistan'da yaptığı konuşmada, "Keşmir sorununu çözümünün Keşmir halkının iradesi doğrultusunda olması gerektiğini ve diyalogla çözülesini önerdiğini" hatırlatan Bilgen, şöyle devam etti:

"Bizim bugün ödediğimiz bedel, Türkiye'de Kürt sorununun tam da bu şekilde halkın iradesi doğrultusunda ve diyalogla çözülmesini önerdiğimiz için. Bunun bedelini ödüyoruz. Ödemeye de devam edeceğiz. Biz Türkiye’de demokrasi ve diyalog dışında çözüm yolu olmadığını söylemeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Birlikte barış içinde bir arada yaşamanın yolunu siyasetle aramanın çalışması içinde olacağız."
 
'ARA SEÇİM HESABI YAPILDIĞINI BİLİYORUZ'

gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bilgen, "Parti Meclisi'nin parlamento çalışmalarına ilişkin kararın hızlandırılmasını istediğini, parti kurullarını hızlandıracaklarını" söyledi.
 
Milletvekillerinin istifa olasılığına ilişkin bir soruya yanıt veren Bilgen, "Böyle bir öneri Parti Meclisi'mizde yok ama Ankara’da böyle bir hesabın yapıldığını biliyoruz. Şimdiye kadar hiç uygulanmamış, teamüllere aykırı bir durumun yapılması hazırlıkları olduğunu. şimdi bir ara seçim hesapları olduğunu duyuyoruz. Tartışmalarımız daha dikkatli ve daha hızlı yapacağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 15:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER