Aydoğan: Newroz resmi bayram değil ki bayrak olsun

BDP'li vekil Nursel Aydoğan, Başbakan'ın 'bayrak' eleştirilerine yanıt verdi...

Aydoğan: Newroz resmi bayram değil ki bayrak olsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bayrağın orada olmaması hala bu süreci olumsuz etkilemek isteyenlerin provokatif yaklaşımı" olarak değerlendirmesine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan cevap verdi.

Aydoğan, bayrak konusunda Kürt halkının bir sıkıntısının olmadığını ve hiç bir zaman da olmayacağını belirterek, "Başbakan'ın da bu konuda kaygı duymasına gerek yok diye düşünüyorum" dedi.

'TÜRK BAYRAĞI ELEŞTİRİSİ DOĞRU BİR ELEŞTİRİ DEĞİL'

Aydoğan, Kürtlerin Türk bayrağıyla ilgili bir sorununun olmadığını kaydederek, şöyle konuştu:

"Başbakan'ın Türk bayrağının asılmamasıyla ilgili yaptığı eleştiri, doğru bir eleştiri değildir bence. Çünkü Newroz resmi bir bayram değil. Bir halkın bayramıdır. Yani gayrı resmi bir bayramdır. Bir mücadeleyi, direnişi simgeleyen bir sembol olarak tanımlıyoruz. Resmi olmayan bir günde, halkı bayrak asmamasıyla ilgili yapılan eleştiri doğru bir eleştiri değildir. Başbakan'ın özel olarak üzerinde durduğu konu, sayın Abdullah Öcalan'ın mesajının içerisinde birlik ve beraberlik vardı, bu birlik ve beraberliği bütünleyecek olan alanda Türk bayrağının asılmasıydı. Böyle düşünmemek gerektiğini düşünüyorum. Her zaman ve her alanda Türk bayrağının asılması aynı anlama gelmez."

'BİZ 30 YILLIK SAVAŞTA BAYRAĞIN NASIL KULLANILDIĞINI GÖRDÜK'

"Biz Türk bayrağını bu ülkede 30 yıllık çatışmalı sürecinde, bazı kesimler tarafından nasıl kullanıldığını gördük. Kürt halkı, bayrağa olan saygısını, tek bayrak konusundaki yaklaşımını hiçbir zaman değiştirmedi. Cumhuriyetin kuruluşundan ve günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağını kendi bayrağı olarak benimsedi. Bayrağımız birdir. Zaten şu anda, Kürt sorunun çözümüyle ilgili Türkiye'nin sınırları içerisinde, eşit ve özgür bir şekilde halkların yaşadığı çözümden yana. Bayrak konusunda Kürt halkının bir sıkıntısı yok, hiçbir zamanda olmamıştır. Başbakan'ın da bu konuda kaygı duymasına gerek yok diye düşünüyorum." (ANF)

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2013, 16:15
YORUM EKLE