'Aydın, HDP ile yeniden Şeyh Bedrettin ruhuna bürünecek'

HDP'nin Aydın adaylrı Filiz Koçali ve Muzaffer Yöndemli, kentte yaşayan halkları partilerine davet etti

'Aydın, HDP ile yeniden Şeyh Bedrettin ruhuna bürünecek'

HDP'nin Aydın'dan milletvekili adayları Filiz Koçali ve Muzaffer Yöndemli, "Halkların kardeşliği projesini Aydın’da HDP ile hayata geçireceğiz" mesajını vererek, kentte tarım ve turizm alanında sömürülen kadınların sorunlarına da çözüm üreteceklerini belirtti. ANF'ye konuşan, Koçali ve Yöndemli, kentte yaşayan halkları partilerine davet etti.

KOÇALİ: BİRİKTİRDİKLERİMİZİ AYNI SEPETE KOYDUK

Lise yıllarında devrimci harekete ilgi duyduğunu belirten Filiz Koçali, üniversite yıllarında da gençlik  hareketinde yer aldığını ve ülkede en önemli sorunu yaşayan kesimlerin Kürtler ve işçi sınıfı olduğunu gördüğünü kaydetti. Koçali, şunları anlattı:

"Kürtlerin varlığını da 'yokluğunu' da üniversitede öğrendim. Bir diğer sorun da işçi sınıfıydı. Onun dönüştürücü gücüydü, bunu öğrendim üniversitede. Üniversiteyi bıraktım, işçi sınıfını örgütlemek için fabrikada çalışmaya başladım. Darbe geldi, darbede aranır hale geldim, kaçak olduğum dönemde de fabrikada çalıştım. Daha sonra okulu bitirip gazeteciliğe başladım. İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) kuruluşunda da yer aldım. Çeşitli siyasi partilerde çalıştım ve şimdi HDP’deyim."

Siyasi olarak önemli bir dönemeçte olunduğunu vurgulayan Koçali, "Bunca yıldır biriktirdiğimiz  mücadele dinamiğimizi, kazanımlarımızın hepsini aynı sepete koyduk. HDP ile hep birlikte yolumuza devam ediyoruz. HDP’de; insan hakları mücadelesi var, işçi sınıfı mücadelesi var, sosyalizm mücadelesi var, kadın özgürlüğü mücadelesi var. HDP bir nevi benim tarihsel mücadelemin de bir parçası ve hatta ta kendisi" diye konuştu.

'AYDIN'DA KADINLAR TARIM VE TURİZMDE SÖMÜRÜLÜYOR'

Aydın’ın çok fazla göç almış bir kent olduğuna dikkat çeken Koçali, herkesin kendi kimliğiyle, kendi rengiyle HDP aracılığıyla Meclis'te olacağını belirterek, "Bu, birbirini tanıma öğrenme ve birbirimizi anlama süreci olacak. Başkasının acısını, derdini  anlayabilmek aslında çok özlediğimiz barışı ve huzuru bize getirecek. Bunu da Aydın’da yapabilmenin potansiyeli var, başaracağız" dedi.

Yoksulların önemli bir bölümünü kadınların oluşturduğunu söyleyen Koçali,  özellikle Aydın bölgesinde tarımda çalışan kadınları örnek vererek, bu kadınların 'boğaz tokluğuna' çalıştırıldığını belirtti. Kadınların tarımda çalışırken elde edilen gelirden hakları olan payı alamadıklarını ifade eden Koçali, "Kadınların en çok ezildiği bir alan da turizm sektörü, burada da yine ağır işlerde çalışan kadınlar en az ücreti alıyorlar. Turizm ve tarım Aydın’ın en temel  iş dinamiği. Bizim de önerilerimiz olacak Meclis'e gidice, bu sömürüye seyirci kalmayacağız ve çözüm olacağız" diye ekledi.

YÖNDEMLİ: OVAEYMİR’DE BAŞARDIK, HER YERDE BAŞARABİLİRİZ

HDP'nin Aydın adaylarından Muzaffer Yöndemli, 2004-2014  yılları arasında iki dönem Aydın’a bağlı Ovaeymir beldesinde belediye başkanlığı yaptı. Yöndemli, Ovaeymir'de Kürtlerin ve Makedonya, Bulgaristan, Yugoslavya’dan göç eden halkların da bulunduğuna dikkat çekerek, bu halkların sorunsuz bir şekilde birlikte yaşadıklarını aktardı.

İlk belediye seçimlerine girdiklerinde Ovaemir’de yaşayan yerli halklardan hiç oy  almadıklarını anlatan Yöndemli, 2009 yılındaki seçimlerde yerli halklardan da büyük destek gördüklerini belirtti. Yöndemli, "Biz Ovaeymir’de bu halkların kardeşliği  projesini hayata geçirebildiysek her yerde de hayata  geçirebiliriz. Bu zulümden kurtulmanın yegane reçetesi HDP’dir. Bütün halkları kapsayacak olan bu proje diktatörlüğe gidecek bu yolu kapatacaktır. Herkesi HDP’ye davet ediyorum, halkların kardeşliği için bu şart.  Aydın HDP ile yeniden Şeyh Bedrettin ruhuna bürünecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2015, 18:02
YORUM EKLE