Avusturya'dan Erdoğan'a tepki: Türkiye'deki anlaşmazlıkları AB'nin içine taşıdı

Kurz, Erdoğan'ın Türk kökenlileri  "kutuplaştırdığını ve Türkiye'deki anlaşmazlıkları Avrupa Birliği'nin içine taşıdığını" öne sürdü

Avusturya'dan Erdoğan'a tepki: Türkiye'deki anlaşmazlıkları AB'nin içine taşıdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki Türklere 24 Eylül'de yapılacak seçimlerde "Türkiye'ye saygısızlık yapan siyasi partilere oy vermeme" çağrısı yapmasına Avusturya'dan da tepki geldi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Erdoğan'ın başka ülkelerin içişlerine sürekli karışması, sadece Almanya'da olmuyor. Ben buna kesinlikle karşıyım." dedi.

Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Avusturyalı bakan, Erdoğan'ın özellikle Almanya ve Avusturya'daki Türk kökenlileri kendi çıkarlarına "alet ettiğini" savundu.

Kurz, Erdoğan'ın Türk kökenlileri  "kutuplaştırdığını ve Türkiye'deki anlaşmazlıkları Avrupa Birliği'nin içine taşıdığını" öne sürdü.

 Avusturyalı Bakan, Erdoğan veya bakanlarının Avusturya'da Ekim ayında yapılacak Ulusal Konsey seçimleri öncesinde benzeri planları varsa, şimdiden böyle bir "karışmayı kesinlikle kabul etmeyeceklerini" dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'da 24 Eylül tarihinde yapılacak genel seçimlerle ilgili olarak Cuma günü Almanya'daki Türklere seslenerek "Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşillerin Türkiye'nin düşmanı olduğunu" söylemiş ve Türk kökenli seçmenlere "Türkiye'ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partileri destekleme" çağrısında bulunmuştu.

Erdoğan boykot çağrısını dün Denizli'de yaptığı konuşmada yinelemişti.

(Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

YORUM EKLE