Avrupa Ezidi Federasyonu: Seçimlerde HDP'yi destekliyoruz

Avrupa Ezidi Federasyonu’ndan HDP’ye destek

Avrupa Ezidi Federasyonu: Seçimlerde HDP'yi destekliyoruz

Batman'a gelen Avrupa Ezidi Federasyonu heyeti, 7 Haziran seçimlerinde HDP'ye destek kararını açıkladı.

Federasyon Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman, HDP listelerinden aday gösterilen Ezidi milletvekili adaylarını desteklemek için bölgede olduklarını belirterek, "Ezidilerin dönüşünden, kardeş şehir projelerine kadar bir dizi çalışmayı Batman'da hayata geçireceğiz" dedi.

CNN Türk’te yer alan habere göre, Avrupa'nın çeşitli kentlerinden aralarında Avrupa Ezidiler Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman, akademisyen, yazar ve bazı Ezidi kurumlarının temsilcilerinden oluşan 25 kişilik delegasyon heyeti, 7 Haziran seçimleri öncesinde geldiği Batman'da, HDP'ye tam destek verdiğini açıkladı.

Federasyon üyeleri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, milletvekili adayları Ali Atalan, Ayşe Acar Başaran Belediye Konuk Evi'nde basınla kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Başkanı Özdemir, Federasyon temsilcilerini Batman'da görmekten son derece mutlu olduklarını ifade ederek, "Seçime kadar federasyon temsilcileri konuğumuz olacak" dedi.

‘7 HAZİRAN’DA ARTIK HALKLAR ÖZGÜRLEŞECEK’

Avrupa'daki Ezidi Federasyonu'nun 7 Haziran seçimleri öncesinde Batman'a yaptığı geziyi anlamlı bulduğunu belirten Ezidi milletvekili adayı Ali Atalan ise, "Kendi tarihlerinde dışlanmış, ötekileştirilmiş, onlarca katliama uğramış, artık Türkiye'de sayıları parmakla gösterilen bir topluluk olmuştur Ezidiler. Geçen yıl Şengal'de insanlık önünde büyük bir katliam yaşandı. Biz de baskı ve rejim yüzünden Avrupa'ya kaçtık. Şimdi milletvekili adayıyım. Herkes 7 Haziran seçiminde HDP'ye umut bağladı. Ezidiler kendi topraklarına yeniden kavuşmanın umudunu yaşıyor. Buraya Ezidilerin destek amaçlı ziyaretini anlamlı buluyoruz. 7 Haziran'da artık halklar özgürleşecek" diye konuştu.

Avrupa Ezidiler Federasyonu Eşbaşkanı Leyla Ferman da bu coğrafyada bir dönem Ezidilerin yaşadığına dikkat çekti. Yılardır Avrupa'da yaşamlarını sürdüren Ezidilerin ata topraklarına tekrar dönüş hazırlığında olduğunu belirten Dr. Ferman, "Her ne kadar Avrupa'da yaşıyorsak dahi bu topraklar rüyalarımızı süslüyor. 7 Haziran seçimlerinde HDP'yi destekliyoruz. Seçime kadar buradayız. Batman'dan Ezidi bir vekilimizi Meclis'e göndermek istiyoruz. Ezidilerin dönüşünden, kardeş şehir projelerine kadar bir dizi çalışmayı Batman'da hayata geçireceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 14:42
YORUM EKLE