Avrupa'daki Aleviler seçimlerde HDP'yi destekleyecek

Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleme kararı alındı

Avrupa'daki Aleviler seçimlerde HDP'yi destekleyecek

Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan toplantı sonrasında Avrupa Alevileri adına özel açıklamada bulunan AABK Genel Başkanı Turgut Öker toplantıda 269 temsilci delegenin katıldığı toplantıda 265 delgenin HDP’nin desteklenmesi yönünde karar çıktığını söyledi.

HDP’nin Türkiye’deki seçimlerde Avrupadaki Alevi temsilcilerden bir kişiye kontenjan aday sözünün verildiğini de hatırlatan Öker, "HDP ile Aleviler olarak ittifak yapılmasını doğru buluyorum. Erdoğan Alevilerin baş düşmanıdır. Siyasette ittifaklar yapılır. Bunun tarihte örnekleri var. Son üç yılda Aleviler olarak Avrupa Demokratik Güç Birliği oluşumuna öncülük ettik kurum olarak. Asgari konularda ortaklığa inanıyorum. Gezi olayları bu süreci ve ortaklığı doğruladı. IŞİD terör örgütüne karşı kimin büyük mücadele verdiği ortada" dedi.

'MÜCADELEMİZİ PARLAMENTOYA TAŞIMAK İSTİYORUZ'

Aleviler olarak politik mücadelelerini parlamentoda sürdürmek istediklerini de söyleyen Öker "Biz bugüne kadar parlamento dışında hep mazlum halkların mücadelelerini savunduk. Bundan sonra da mücadelemizi parlamentoda sürdürmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

'CHP BAZI KONULARDA 50 YIL GERİDE DÜŞÜNÜYOR'

Özellikle Dinayet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmaması yönünde CHP’yi eleştiren Öker, "Bizim temel hedefimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasıdır. Ancak CHP ise ilkesel olarak bundan yana değil. Avrupada Alevi kurumları ve tüm demokratik kurumlar muhatap alınmakta. Ayrıca HDP sivil toplum kuruluş temsilcilerinin siyasette temsil edilmesi hususunda kontenjana sıcak bakıyor. CHP ise bu konuda elli yıl daha geride düşünüyor. Bizim çabamız Alevilerin kendi öz güvenine kavuşmasıdır. Parlamentoda bağımsız milletvekili ya da Alevi kökenli olarak değil, kurum olarak temsil edilmek istiyoruz. Uzun vadede Aleviliğin Türkiye’de siyasallaşması için mücadelemizi bundan sonra da devam ettireceğiz" şeklinde açıklamada bulundu.

Süheyla Kaplan / Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 15:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Oguzhan
Hasan Oguzhan - 5 yıl Önce

Aleviler özüne dönmek,mazlumlarin yanında olmak zorunda,kararı selamlıyorum.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

kusura bakma kuzen ,ben oy vermem.aleviler arasındaki turgut efsanesi bugün itibariyle bitmiştir.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

ben oy vereceğim ve referansım kur'an diyen hüda kaya, altan tan gibiler, mir dengir gibi yolsuzluğu ayyuka çıkmışlar mv olacak ha. yok öyle.

katyuşka
katyuşka - 5 yıl Önce

doğru chp 50 yıl geride kalmış ama 1400 yıl geride kalanı savunanları destekliyoruz !!!!!

memocan
memocan - 5 yıl Önce

Katusa.bey efendi sen git istersen oyunu mhpye.veya da.bbp ver 1400.yil geri kalmis hdpnin senin gibi insanlarin oylarina muhtac degildir...zihniyete bak chp.alivigin kokonu kazdi adamlar haken chp diyor.eger bugun seb ve senin gibileri ozgurce ben aleviyim diyirkarsa bilki bunu o begenmedigin hdp ve ona oy verelere borclusun.

SIRADAKİ HABER