Askerden köye 'HDP bayrağı legal değil, kaldırın' baskısı

Erzurum'un Tekman ilçesinin Karapınar köyüne giden askerlerin, HDP bayraklarının legal olmadığını söylediği ve bayrakları kaldırmaları için köylüleri tehdit ettiği ileri sürüldü

Askerden köye 'HDP bayrağı legal değil, kaldırın' baskısı

Erzurum’un Tekman (Tatos) ilçesine bağlı Karapınar köyüne giden askerlerin, HDP bayraklarını bahane ederek köylüleri tehdit ettiği ileri sürüldü. Sabah erken saatlerde köye giren askerler, HDP bayraklarının legal olmadığını, suç teşkil ettiğini ve ''Bir dahaki sefere geldiğimizde bu bayrakları burada görmeyeceğiz'' dediği bildirildi.

Köylülerin direnmesi ile HDP bayrakları indirilemezken, akşam saatlerinde tekrar köye giren askerlerin, 1983 yılında askerde yıldırım çarpması sonucu yaşamını yitiren İsa Karakuş'un mezarına Türk bayrağı astığı öğrenildi.

Köylülerin ise, "Bizler bayrak düşmanı değiliz. O bayrağın bize bir zararı yok, istediği kadar bayrak assınlar, askerlerin mezara bayrak asmaları vatanseverlik veya yeni yaptıkları bir şey değildir. Bizler bayrağı niye astıklarının bilincindeyiz, ama bizim o bayrağı yakacağımızı, zarar vereceğimizi beklemesinler, biz asla AKP provokasyonlarına gelmeyeceğiz" dediği kaydedildi. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2015, 14:47
YORUM EKLE