Arınç'tan Leman Sam'a ağır sözler: Zavallıyı kınıyorum

Arınç ,''Türkiye'de birisi inancımıza hakaret etmek için nasıl bir söz söyleyebilir? Hangi cesaretle? Hangi aymazlıkla? Edepten yoksun olmanın derecesi yok'' diye konuştu…

Arınç'tan Leman Sam'a ağır sözler: Zavallıyı kınıyorum

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sanatçı Leman Sam'ın, bir sosyal paylaşım sitesinde yaptığı "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır" açıklamasına ilişkin, "İnsan bile sayılmayan, kaldı ki Müslüman olduğunu konuşmayacağız bir cellatlar grubunun yaptığı işle bir kurban kesmeyi yan yana getiren bu zavallıyı huzurlarınızda kınıyorum" dedi.

Bülent Arınç, Leman Sam'ın, bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabına yazdığı "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır" sözüne tepki gösterdi. (O haber için tıklayınız)

Arınç, "Şimdi bugün buraya gelirken 'Geçen Ramazan Bayramı'nda söylediklerim birilerini hoplatmıştı havaya kadar. Yine öyle bir hoplatıversem mi?' dedim. 'Yok, bu sefer gerekmez' diye karar vermiştim ama internette bir şey okudum, kanım dondu" diye konuştu.

"BÖYLE SANATÇI OLMAZ"

Okuduğu metnin, Sam'ın sözüyle ilgili olduğu bilgisini veren Arınç, şunları kaydetti: "Ses sanatçısıymış, sanatkarmış. Haşa ben ona şarkıcı diyeyim. Böyle sanatçı olmaz. Bir kadın, bir şarkıcı, onlar öyle diyorsa ses sanatçısı olsun. Demiş ki 'Kurban kesen adamla IŞİD'çinin farkı yoktur.' Ne diyorsanız içinizden deyin. Değerli arkadaşlar, şimdi hanımefendilerden özür diliyorum. Bu sözün sahibi bir kadın olduğu için ifade ediyorum. Şüphesiz şaşkın bir erkek de olabilirdi. Yani siz kurbanlarınızı kestiniz veya kestirdiniz. Bu bir ibadet. Vacip olan bir ibadeti yapıyoruz. Müslümanlık ne zaman var, o zamandan beri kurban ibadeti var.

"KINIYORUM"

Bir Müslüman, elbette kurbanın ne anlama geldiğini, Hazreti İsmail'in kıssasını ve diğer her şeyi bilir. İnsan bile sayılmayan, kaldı ki Müslüman olduğunu konuşmayacağız bir cellatlar grubunun yaptığı işle bir kurban kesmeyi yan yana getiren bu zavallıyı kınıyorum. Yazık. İşte bu, Türkiye'de bazılarında edebin, hayanın, iffetin, inancın ne kadar yozlaştığını ve bazıları için ne kadar kötü bir şey olduğunu gösteriyor. Onun için Bursalılar, kurbanın ne olduğunu, ne anlama geldiğini, bir kez daha eşimizle, çocuklarımızla, geçmişimizle, geleceğimizle, dostlarımızla paylaşalım ki bu sözü söyleyenler sadece birkaç kişi kalsın ama milyonlarca insan kurban ibadetinin Allah'a yaklaşmak olduğunu bir kez daha görsün."

"KENDİMİZ NEYİZ ONA BAKACAĞIZ"

Sam'ın bu sözüne üzüldüğünü dile getiren Arınç, kurbanın yaklaşmak anlamına geldiğini aktardı. Arınç, şöyle konuştu: "Gelişen, kalkınan Türkiye'de, dünyaya parmak ısırtan Türkiye'de, bütün ekonomik göstergelerin, toplumsal göstergelerin Avrupa'nın kat kat önünde olduğu bir Türkiye'de birisi inancımıza hakaret etmek için nasıl bir söz söyleyebilir? Hangi cesaretle? Hangi aymazlıkla? Edepten yoksun olmanın derecesi yok. Başbakanımız da geçenlerde birileri için bu lafı kullandı. Bir milletvekili kadın, askere taş atarken görüntülenmişti. Olacak bunlar. Yevm-i beterdeyiz. Kendimiz neyiz, ona bakacağız. Kendi yolumuza daha dik adımlarla daha gür seslerle çıkacağız.

"BÖYLE ŞAŞKINLAR HER TOPLUMDA VARDIR"

Böyle şaşkınlar elbette her toplumda vardır. Onları elbette kötülemek, gözden çıkarmak noktasında değiliz ama hangi düşünceyle bunu inançlı bir topluma karşı birisi söyleyebiliyor? Bundan dolayı da utanıyorum ve herkesten özür diliyorum. Onun özür dilemeye niyeti yok. Biz onun adına, Allah'a çok şükür bu ibadeti layıkıyla yerine getiren herkesten özür dileyeceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin aktaş
Nizamettin aktaş - 4 yıl Önce

... bizim ülkenin aydınları garipliklerle dolu bir akılla yaşıyor. anadoluda bir söz vardır eşşeğe güçü yetmeyince kolonu dövermiş. devletin dini var 90 yıldır,yurttaşın dini olması,insanın inanaarak yaşaması
doğaldır. karşı duracaksanız devletin olmaz yerden başlayın. dinayet işleri başkanlığı bu halka bir evrensel hukuku reva görmeme,halkları insan yerine koymama,kendi inanacağı inancı seçme yetisini kullanamayaçak kadar zavalı olduğunu söylemektir. siz aydınlar,sanatcılar karşı çıkaçaksanız devletin dinayet işlerinin tümden kaldırılmasına,halka kendi inancını seçeçek kadar akla,yetiye sahip olduğunu,bu nedenle halka aşalamaktan vaz geçilmesi geretiğini beyaz türklere anlatmak lazım. toplumlar,insanlar,topluluklar inanabilirler. siz o inancı taşımak zorunda değilsiniz,ama evrensel hukuku insana reva görmek zorundasınız. inandığı gibi yaşamak onun en doğal hakkı. size ders düşebilir kurban kesmek. kusura bakmayın leman hanım sizin kemalist yanınız öfkelenmiş. kürtleri öldürenlere s

muhammed bedir
muhammed bedir - 4 yıl Önce

Leman samın yanındayım. Bu din ve bu din adına yapılanlar eleştirilemez mi? Onların her şeyi boğazlamak gibi bir huyu varsa birileri de bunu eleştirme özgürlüğüne sahip olmalı. Arınç haddini bilsin.

KARA
KARA - 4 yıl Önce

leman samın bu açıklaması,hükümetin uyguladiği samimimyetsiz poli̇ti̇kalarin halka yansimasidir.