Arınç: Ölümlerden HDP sorumlu, dünyayı başlarına yıkarız

Bülent Arınç, Kobani eylemcilerini hedef gösterdi…

Arınç: Ölümlerden HDP sorumlu, dünyayı başlarına yıkarız

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kobani eylemlerindeki ölümlerden, maddi ve manevi zararlardan HDP’yi sorumlu tutarak, “Mesele Kobani değil, mesele Kobani bahanesiyle çok özledikleri ayaklanmayı gerçekleştirmek. Buna yıllarca muvaffak olamadılar, bundan sonra da olamayacaklar. Dünyayı başlarına yıkarız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adıyaman Üniversitesi’nin Akademik Yıl açılışı için geldiği kentte ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Vali Mahmut Demirtaş tarafından karşılandıktan sonra kente ilişkin bilgi alan Arınç’ın ziyaretine AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da bulundu.

ÖLÜMLERDEN HDP SORUMLU

Daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalar yapan Arınç, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirdi. Kobani eylemlerindeki ölümlerden, maddi ve manevi zararlardan HDP’nin olduğunu savunan Arınç, şunları söyledi:

“Demirtaş olaylardan sonra bir konuşma yaptı. Uzunca bir konuşmaydı. 1 saatlik konuşmanın özeti şu: ‘Biz bu işi yaptık ama sor bakalım neden yaptık?’ Biz de merak ettik, sorduk. Soralım bakalım neden yaptılar? Terleme içerisinde, gözyaşı içerisinde söylediği şu; ‘Duygusal kırılma yaşamışlar.’

Kobani’de IŞİD belası, oradaki insanların hayatına kastetmek için geldi, tamam kabul ediyoruz. Ama IŞİD ilk defa Kobani’nin üzerine yürümüyor ki .O bölgede, Türkmenleri ile de Şiileriyle de Sünnileri ile de pek çok insan öldü. Ezidisi ve diğerler ile de şimdi o zaman duygusal kırılma yaşanmayıp da sadece Kobani’de yaşandıysa bu işin içinde bir iş var. Gazze’de yüzlerce insan öldü, o zaman duygusal kırılma yaşamamışlar.

Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığı yaptı. İyi de bir oy aldı. Ama o zaman Cumhurbaşkanlığı süresince bu sözlerinin hiçbirisini söylemedi. HDP’yi, BDP’den farklı bir parti olarak kurduklarını ve Türkiye’de tüm bileşenlerle birlikte özgürlükçü bir Türkiye hayal ettiklerini Türkiye’nin partisi olduklarını söylediler. Bence şu olup bitenlerin içindeki ölümlerden maddi ve manevi tüm zararlardan HDP sorumludur. Bunlar ‘Duygusal kırılma yaşadık’ sözleri ile izah edilecek şeyler değil. Bu sorumluluklarını hem bu dünyada, hem öbür tarafta mutlaka göreceklerdir. Şimdi onlara düşen bu yapılanma kötü ise, bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için neler yapılması gerektiği. Biz bir terör örgütü olarak IŞİD’e karşıyız ama mesele Kobani’ye gelip dayandığında Türkiye’yi yakmanın hiçbir geçerli sebebi yok.”

“DÜNYAYI BAŞLARINA YIKARIZ”

Başbakan Yardımcısı Arınç, Kobani’de sivil halkın kalmadığını ifade ederek, “Mesele Kobani değil, mesele Kobani bahanesiyle çok özledikleri ayaklanmayı gerçekleştirmek” dedi. Bülent Arınç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna yıllarca muvaffak olamadılar, bundan sonra da olamayacaklar. Dünyayı başlarına yıkarız. Kobani’de sivil kalmadı, hepsi Türkiye’de. Orada 1.000 civarında savaşan grubun olduğu söyleniyor. PYD’li silahlılardan da kaçıp Türkiye’ye sığınmak isteyenlerin olduğunu bilsinler. Orada ciddi bir karşılık veremiyorlar. Bekledikleri yerlerden hiç destek gelmedi. Kandil’deki birisinin söylediğini tekrar ben söyleyeyim, ‘Biz dağda savaşmasını biliriz, Kobani’de savaşacak durumda değiliz.’ Dağda savaşmak kolay, askere polise, öğretmene, hakime karşı… Adam kaçırmak kolay ama Kobani’de savaşmıyorlar, savaşamadılar. Hiçbir şeye de ihtiyaçları yok. Daha başka şeyler de söyleriz de mahcup olurlar, iş bu kadarla kalsın.” (ZETE)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
NİZAMETTİN AKTAŞ
NİZAMETTİN AKTAŞ - 4 yıl Önce

... sayın arınç. bin yıl süreçek diyenleri unutmadın umuyorum. mahmut esatbozkurt,recep peker ve daha niçe insan hak ve özgürlüklerini halka reva görmeyenleri gördü bu halk. ölümlerin sebebi öldürenlerdi. avrupalı insanların kullanıp eskittiği evrensel hukuku bu ülke insanlarına reva görmüyorsunuz. sizin abdestsiz kemalistlerden farkınız olmadığını böylece kısa sürede anlamış olduk. eğer sizde chp gibi 80 yıl kalsaydınız ikdidarda,yer yüzünde insan kalamaçakmış. dersim'de binlercesini katlettiler,sizde bir çümle var misli ile . demekki siz daha fazla öldürme taraftarısınız,unutma ölen her ana kuzusu sizin önünüze çıkaçak gul yabanı fıkrası olur.

MERT A.Y.DINLAR
MERT A.Y.DINLAR - 4 yıl Önce

...bülent arinç bu ne pişkinlik akp yaptiklari hirsizliklarin hesabini bu ülkeye vermek zorundalar cumhurbaşkani ve bakanlarin hirsizliklarini ört bas edemezler malvarlikllarina el konup devlete iadesi yapilsinlar ve mahküm edilsinler ömür boyuyeter yeter yaşasin onurlu mücadelemiz.yaşasin halklarin kardeşliği