Arınç konuştu, RTÜK cezayı yapıştırdı

Arınç, alkollü içki tüketiminde özendiricilikten bahsetti, RTÜK bir kanala cezayı kesti...

Arınç konuştu, RTÜK cezayı yapıştırdı

TRT Türk'te canlı yayına katılan Arınç, yeni alkol düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Meclis'teki alkol satışına ilişkin düzenlemeleri içeren çalışmaya yönelik değerlendirilmesi sorulan Arınç, bunu makul gördüğünü bildirdi. Bunun yeni bir itilaf konusu olmadığını, 2-3 sene evvel de böyle bir tartışma konusunun yaşandığını hatırlattı ve şöyle konuştu:

'TÜRKİYE'DE ALKOLLE TANIŞMA YAŞI İLKOKUL YAŞLARINA İNDİ'

"Alkol konusunda söyleyebileceğimiz tek şey, dini kaygılar dışarıda kalmak şartıyla, o ayrı bir konu, herkesin kendi inancında alkole bakışı bellidir, alkolle ilişkisi bellidir. Ben buna sadece saygı duyarım ve kendi özel hayatıma da bunu uygularım. Ama herkes için böyle bir kaygıyı ortaya koymak, bunu bir yasa haline getirmek laik bir devlette mümkün değil. Bizim yaptığımız şey, anayasanın gençliğin ve ailenin korunması ile ilgili hükümlerini hayata geçirmek. Türkiye'de maalesef alkolle tanışma yaşı ilkokul yaşlarına kadar indi. Sigara daha da azaldı. Uyuşturucu vesairede de ciddi artışlar var. Bunlara etken olan pek çok sebep de var."

KUMANDA DA ÇARE DEĞİL

Dizilerin alkolü özendirdiğine yönelik söylemlere karşı 'beğenmeyen kanalı değiştirsin' yönünde düşüncelerin olduğunun da hatırlatılması üzerine Arınç, 'Dünyadaki benim de en çok beğendiğim alet, en gelişmiş teknolojik icat kumandadır. Kumanda olmasa ne olurdu halimiz düşünüyorum. İki de bir git televizyona başka bir kanal bul, bunu bulana teşekkür etmemiz lazım' diye konuştu.

Arınç, şöyle devam etti:

"Toplumda öyle güzel insanlar da biliyorum ki televizyonlu odadan televizyonsuz odaya geçişi hicret kabul ederler. O da ayrı bir düşünce. Ama kumanda denilen bir şey var, güzel de insan denilen, nefis denilen bir şey var. İnsanın ilgisini çekmek var. İnsan sadece kemikten yaratılmış bir mamul değil ki. Bizim inancımız, düşüncemiz, şehvetimiz, ilgimiz var, çocuklarımız var. Bir insan çocukları ile oturup seyredecek dizi bulamıyorsa çocuğunu uyutmayı tercih ediyorsa veya başka bir odaya kaçmak zorunda kalıyorsa bunlar yanlış şeyler. Ama sırf alkollü içki üzerine kurulu diziler var ve ben bu dizilerde başrollerde oynayanların sanat yaptıklarını değil, o içki reklamlarından ayrıca ücret aldıklarını düşünüyorum."

ARINÇ KONUŞTU, RTÜK'TEN ANINDA CEZA GELDİ

Arınç'ın, dizilerin alkollü içki tüketiminde özendirici olduğunu söyleyerek, "Sırf alkollü içki üzerine kurulu diziler var ve ben bu dizilerde başrollerde oynayanların sanat yaptıklarını değil, o içki reklamlarından ayrıca ücret aldıklarını düşünüyorum" demesinin ardından, RTÜK, bir televizyon kanalında program esnasında ekran bandı olarak yayınlanan "Bira yaz, 3131’e gönder, biranın dolduruş sesi cebine gelsin" mesajını sakıncalı bulup, kanala uyarı cezası verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 15:03
YORUM EKLE