Arınç: 'Gel Öcalan seninle pazarlık yapalım' diyemeyiz

Arınç, İmralı görüşmelerine ve sürece ilişkin açıklamalarda bulundu...

Arınç: 'Gel Öcalan seninle pazarlık yapalım' diyemeyiz

Manisa'da AKP İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İmralı görüşmelerine yönelik sorusu üzerine Arınç, sürecin içinde şu anda hükümetin bulunmadığını, böyle bir gelişmenin bir yol haritasına bağlı olduğunu söyledi.

"Böyle bir sürecin bir şekilde başlaması şüphesiz Türkiye şartları içerisinde bir yol haritasına bağlı. Biz doğrudan karşımıza muhatap alarak, hükümet, başbakan, bakan olarak 'gel bakalım Öcalan seninle oturalım, pazarlık yapalım' diyemeyiz. Bunu dersek millet bizi affetmez, böyle bir şey olmaz" diyen Arınç, bu süreçte istihbarat teşkilatının görev aldığını kaydetti.

"DAHA İŞİN NETİCESİNİN BİR IŞIĞINI GÖRME NOKTASINDA DEĞİLİZ"

MİT'in yürüttüğü görüşmelerin siyasi bir karar alma gerekliliği noktasına gelmesi durumunda bu kararı öncelikle AKP ve hükümetin alacağını, daha sonra parlamentonun alacağını bildiren Arınç, "Şu anda biz daha işin neticesinin bir ışığını görme noktasında değiliz. Sadece bu bile milletimizde 'terör bitecek' diye bir heyecana, ümide yol açtı. Hakkari'de bile sanki güneş açtı, insanlar sokağa çıktılar, hal hatır sormaya başladılar. Artık kepenkler açıldı. 'Türkiye çözüme gidiyor' diye bir heyecan duydular" dedi.

"ŞU ANDA HERKESİN SUSMASI LAZIM"

Arınç, "'Filan milletvekili şöyle demiş falan milletvekili böyle demiş'. Keşke demeseler. Çünkü herkesin şu anda susması lazım. Sürece destek olması lazım. Bugüne kadar yaşadığımız acı olayları ve travmaları hatırlatacak davranışlarda bulunmaması lazım. Biz bazen öyle laflar ediyoruz ki belki bazıları yanlış bile anlıyor. Buna ihtiyacı var Türkiye'nin. Her gün şehit cenazeleri gelmesini mi arzu edeceğiz? Bundan sonra hayır, bu şehit cenazeleri artık gelmesin. Fidan gibi gençlerimiz hayatını kaybetmesin," diye konuştu.

İMRALI'YA İKİNCİ HEYET

Arınç, "İmralı'yla ikinci görüşme olacak mı?" şeklindeki soru üzerine ise şunları söyledi:

"Benim bildiğim kadarıyla birkaç milletvekilinin yeniden adaya gitme isteği olmuştur. Bu konu Adalet Bakanlığımız tarafından halen inceleniyor. Talep hakkında bir karar verilmedi, verilebilir. Şu ana kadar gitmeleri konusunda bir karar verilmemişse bu red anlamına gelmez, verilmeyeceği anlamına gelmez. Günü geldiğinde, 'şunlara şunlara izin verilmiştir' denilebilir. Bence süreci böyle takip etmekte fayda var."

"DANIŞMANIM EMEKLİ OLDU, CHP OLAMADI"

Süreçle ilgili değerlendirme yaparken CHP’ye de göndermede bulunan Arınç şöyle konuştu:

"...CHP 63 senedir tek başına iktidara gelemiyor. 63 sene yahu. Emeklilik yaşı. Danışmanım bile 65'e girdi emekli oldu. Adam emekli oldu CHP hâlâ emekli olmadı. 63 senedir iktidara gelemiyor adam. Yüzde 25'i aldı mı oynuyor, seviniyor. Davul çaldırıyor. 15 aylık partiyken tek başına iktidara geldik yüzde 50'lere geldik."

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2013, 15:19
YORUM EKLE