Arınç: Erdoğan'ın sıkça kulladığı 'Yeni Türkiye' ifadesinin patenti benim

Arınç'tan 'Yeni Anayasa' ve 'Yeni Türkiye'ye ilişkin açıklamalar

Arınç: Erdoğan'ın sıkça kulladığı 'Yeni Türkiye' ifadesinin patenti benim

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında sıkça kullandığı 'Yeni Türkiye' kelimesinin patentinin kendisine ait olduğunu söyledi. Arınç, ''Ben ilk defa 2004 yılında TBMM’de yaptığım bir konuşmada her paragrafta yeni Türkiye’yi anlatmışım'' dedi.

Bursa'da konuşan Arınç'ın "Yeni Anayasa" ve "Yeni Türkiye"ye ilişkin açıklamaları şöyle:

"YENİ ANAYASA"

Şimdiki anayasada çeşitli değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Arınç, 1982 anayasasının yama tutar halinin kalmadığını söyledi, yeni anayasanın 2015 seçimlerinden sonra yapılacağını dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yeni anayasa kısa olacak, az maddeli olacak. Ansiklopedi gibi olmayacak. Yemek nasıl pişirilir tarif etmeyecek. Temel hakları esas alacak. Yasama, yürütme, yargıya ait de bir sistem ortaya koyacak. Bu parlamenter demokratik bir sistem mi, başkanlık mı, yarı başkanlık mı onu da yeni anaysa içine monte edeceğiz. Parlamento kabul eder, halkımızın önüne gider, oda kabul ederse yeni anayasamız yürürlüğe girecek."

''YENİ TÜRKİYE İFADESİNİN PATENTİ BENİM''

’Yeni Türkiye’ kelimesinin son günlerde çokça kullanıldığına dikkat çeken Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında 'Yeni Türkiye' kelimesini daha çok kullandığını söyledi. Bu kelimenin artık literatüre yerleştiğini söyleyen Arınç, "Bu birkaç yıldan beri mi konuşuluyor derseniz? Hayır. Bunun patenti bana ait. Ben ilk defa 2004 yılında TBMM’de yaptığım bir konuşmada her paragrafta yeni Türkiye’yi anlatmışım. O zaman bana kuşku ile bakmışlar. Bazı siyasetçilerde laf atmış ‘Eski Türkiye kötü, yenisini mi kuracaksın. Cumhuriyeti ret mi ediyorsunuz’ diye sorular sorulmuş bana. Bir kısım insanlarda bu yeni Türkiye’yi dikkatle takip etmeye başlamışlar. Yani ilk defa TBMM’de yeni Türkiye lafzının şahsen tarafımdan yapıldığını ben biliyordum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 08:49
YORUM EKLE