Area Araştırma'dan "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketi

AK Parti'nin yüzde 36,2 çıktığı ankete göre, MHP baraj altında

Area Araştırma'dan "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketi

Area Araştırma'nın Kasım 2020 tarihli “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayınlandı. AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı 45,2 olarak ölçüldü. 2 bin 230 katılımcıya seçimler ve gündeme dair sorular soruldu. 

"Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yanıtlayan katılımcılar yüzde 29 AK Parti, yüzde 19 CHP, yüzde 11 İYİ Parti, yüzde 8,3 HDP ve yüzde 7,2 MHP dedi.

Bu oranlar kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 36,2 AK Parti, yüzde 23,7 CHP, yüzde 13,7 İYİ Parti, yüzde 10,4 HDP ve yüzde 9,0 MHP olarak ölçüldü.

Geçerli oylar üzerinden Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 45,2, Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 37,4 diye belirlendi.

"Yönetim sistemiyle ilgili referandum yapılsa...?" diye sorulduğunda ise katılımcıların çoğunluğu 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' yanıtını verdi. 
Hükümet politikalarının performansı ise sadece 'terörle mücadelede' kategorisinde başarılı bulundu.

Yürütülen ekonomi politikası da başarısız bulunanlar arasında oldu. AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar yüzde 63 oranında, MHP'ye oy vereceğini söyleyen katılımcılar yüzde 35 oranında ekonomi politikalarını yeterli buldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası'nda yapılan görev değişiklikleriyle ilgili sorular soruları ise katılımcılar şu yanıtları verdi:

Siyasetçileri olumlu/olumsuz olarak nitelendirilmesi istenen katılımcılar en çok Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında (yüzde 47,5) 'olumlu' görüş belirtti. Erdoğan'ı yüzde 41,1 ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener takip etti. Akşener'i ise sırasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu takip etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 12:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
seçim barajı meselesi
seçim barajı meselesi - 6 ay Önce

akp ile mhp ileri görüşlü iseler şu barajı en fazla yüzde 5 yaparlar en ideali yüzde 1 yada hiç olmamsıdır. nede olsa başkanlık sistemi var.iki turlu seçim.güçlü parlemento için seçim barajına hayır.hatta dar bölge seçim sistemi de gelirse daha iyi olur.devran döner ortak bulamazlar ise barajın altında kendileride kalırlar.zamanında mhp de kalmıştı.yine ekonomik kriz var yine iktidarda mhp yani bir sonraki seçimde ortak bulamassa parlementoda esamesi bile okunmaz.

Erdal utkun
Erdal utkun - 5 ay Önce

Hikaye

SIRADAKİ HABER