AP'nin Ermeni Soykırımı kararı iade edildi

Türkiye'ye 1915 Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıma çağrısında bulunan karar AP'ye iade edildi

AP'nin Ermeni Soykırımı kararı iade edildi

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen ve Türkiye’ye 1915 Ermeni Soykırımı’nı tanımasını talep eden karar Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği tarafından iade edildi.

Güven Özalp’in Hürriyet’teki haberine göre, AP Genel Sekreteri imzasıyla 29 Nisan’da AB Daimi Temsilciliği’ne ulaşan karar Türkiye’den gelen talimat çerçevesinde Ankara’ya iletilmeksizin AP’ye geri gönderildi. AP Genel Sekreteri’ne iletilen mektupta kararın tek taraflı olduğu ve bu tür kararları parlamentoların almaması gerektiği gibi vurgulara da yer verildi.

Son dönemde AP’den çıkan hemen hemen tüm Türkiye bağlantılı kararlar geri gönderildi. Geri gönderme uygulamasına Gezi protestoları konusunda alınan kararla başlandı. Sonrasında Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgedeki faaliyetleriyle ilgili kararlar ve 14 Aralık’ta bazı medya kuruluşlarına yönelik operasyon üzerine hazırlanan basın özgürlüğüyle ilgili karar AP’ye iade edilmişti.

Türkiye’nin beğenmediği ve taraflı bulduğu belgeleri geri göndermesi sembolik bir tepki olma özelliği taşıyor. AP kanadında bu uygulamanın etki yarattığını söylemek ise pek mümkün değil. 
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 08:48
YORUM EKLE