Ankara’dan Suriye saldırısına ilişkin açıklama

Ankara, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye saldırısını desteklediğini açıkladı

Ankara’dan Suriye saldırısına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye düzenlenen ABD, Fransa ve İngiltere harekatına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Yerinde bir tepki. Bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 14:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet cincin
ahmet cincin - 3 yıl Önce

abd .ingiltere fransa suudi turkiye

SIRADAKİ HABER