Ankara'dan Irak'a: PKK kimse için tehdit değil

Irak Merkezi Hükümeti'nin 'PKK'yi topraklarımızda istemiyoruz' açıklamasına yanıt Ankara'dan geldi...

Ankara'dan Irak'a: PKK kimse için tehdit değil

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan Zeynep Şafak'ın haberine göre Ankara, Irak'ın geri çekilme sürecine ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Dün (9 Mayıs) günü medyada yer alan haberlerde, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın “Irak hükümeti, Türkiye’deki Kürt sorununun siyasi ve barışçıl yollarla çözümü konusundaki çabaları takdirle karşılıyor. Bununla birlikte, Irak’ın egemenliği, toplum güvenliğinin ve istikrarının sağlanması ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkeleri gereğince, Irak hükümeti PKK’lıların Irak topraklarına girmesini kabul etmiyor” dediği aktarılmıştı.

Bu açıklamaya tepki gösteren Türk diplomatik kaynaklarının ise şu mesajı verdiği iddia edildi:

“Bu açıklama daha çok Bağdat ve Erbil arasındaki çekişmeden kaynaklı görünüyor. Türkiye’den çekilen PKK’lıların kimse için tehdit olmayacağı, terörizmi bırakacakları aşikar. Biz bir ülkeye örgütlenmesi, saldırı düzenlemesi için terörist göndermiyoruz. O nedenle de endişe edilecek bir durum yok. Mutlu olunması lazım. Zaten PKK’lılar Irak’tan geldiler, ve dönem dönem Irak’a girip çıktılar. Şimdi neden sorun oldu?”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 19:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet cakmakk
ahmet cakmakk - 5 yıl Önce

Kuzey irak dan teroristler Turk askerlerini ve sivil vatandaslarini oldurmek icin gelirken siz irak yoneticileri hangi sebeplerin arkasinda gizleniyordunuz.