Ankara'da erken seçim sesleri

Gezi direnişiyle beraber 'erken seçim' Ankara'nın gündemine oturdu...

Ankara'da erken seçim sesleri

Gezi Parkı direnişi ile başlayan olayları “büyük oyun” olarak niteleyen AKP, erken seçimi konuşmaya başladı.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre, uluslararası çevreler ve içerdeki faiz lobisinin Türkiye’ye yönelik mühendislik çalışması yaptığına inanan AKP’de yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılması tartışılıyor.

Yerel seçimler önümüzdeki Mart, genel seçimler ise 2015 yılının Haziran ayında.

İktidar, erken seçime “evet” derse Mart ayında 2 sandık aynı anda kurulmuş olacak. Başbakan Erdoğan’ın Taksim Kışla projesinden geri adım atmaması, Afrika dönüşü yaptığı konuşmalar erken seçimin işaretleri olarak görülüyor. AKP çevrelerinde erken seçimin parti içinde doğabilecek sorunları önleyeceği de belirtiliyor

3 DÖNEM KURALI NE OLACAK?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanla beraber yaklaşık 75 kişi parti tüzüğünde yer alan “3 dönem kuralı” gereği seçimlerde aday olamıyor. AKP, erken seçim durumunda bu kuralı değiştirmeyi göze aldı. AKP’li bir yetkili, “Uluslararası bir komplo varken tüzüğün hükmü mü olur?” dedi.

KRİTİK MKYK TOPLANTISI

AKP’nin 100’ncüsü yapılacak olan yarınki Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı büyük önem taşıyor. Olası bir erken genel seçimin kaderi o toplantıda belli olacak. Normalde Ankara’da yapılacak olan toplantı İstanbul’a alındı.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 12:36
YORUM EKLE